
Je to výraz zájmu, posedlosti vlastním tělem, nedostatkem sebedůvěry, nebo něčím jiným?
Nevyžádané fotky penisů cizích mužů, tzv. dick pics, jsou novodobým morem sociálních sítí. A nejen jich. Z průzkumů vyplývá, že 4 z 10 žen obdrželo nevyžádanou fotku tohoto rázu alespoň jednou v životě. Pro zajímavost: ve stejném výzkumu se k posílání těchto fotografií přiznalo pouze 5% mužů.
S dostupnými technologiemi se tento problém samozřejmě stal běžnější, nicméně samozřejmě technologie nejsou na vině. Plnou zodpovědnost za toto (neomluvitelné) chování nesou muži.
Podle jedné kanadské studie, která se na důvody tohoto chování dotazovala pouze heterosexuálních mužů, je hlavním důvodem sexuálně vzrušit ženu, které tuto fotku zasílají. Ze studie dále vyplývá, že tito muži bývají více narcisističtí a sexističtí než muži, kteří je neposílají (a vykazují tak známky elementárního respektu k ženám). Jde prý o historicky zdokumentovanou mužskou (!) posedlost penisem, který reprezentuje nejen sexuální akt jako takový, ale také „sílu, moc a mužnost“. Dále si pak tito muži také myslí, že vzhledem k běžnosti tohoto počínání je zasílání nevyžádaných fotek penisu součástí běžného flirtování, a prý se u některých z nich dokonce jedná o běžný a pro ně komfortnější způsob, jak vyjádřit svůj zájem o ženu.
Z naprosto nevědeckého průzkumu v online komunitě pak vyplynuly ještě zajímavější poznatky. Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody k poslání této fotky se zde objevují:
- Touha po validaci zvenčí, vycházející z vlastních pocitů nedostatečnosti a nedostatku sebedůvěry.
- Potřeba posílit sexuální náboj v již rozběhlé konverzaci s konkrétní ženou, kdy cítili, že se tato konverzace stává nudnou. Fotka jejich penisu měla v té chvíli vlastně rozhodnout: žena buďto přestala odpovídat úplně, nebo se odhodlala k akci.
- Pro některé muže je to hra, která prostě někdy „zafunguje“. I tato skupina mužů zmiňuji potřebu validace a větší sebedůvěry.
- Vlastní vzrušení a představa, že se ženou, kterou tuto fotku posílají, navazují speciální sexuální kontakt.
Pro srovnání, zde jsou slova, která v takovýchto případech nejčastěji napadají ženy:
Urážlivé. Dotěrné. Obtěžování. Překročení mezí. Trauma. Utrpení. Nebezpečí.
Ať už jednotliví muži obhajují nebo vysvětlují své chování jakkoli, v jádru věci je to stále staré dobré obtěžování a druh power play, který je jedním z předstupňů fyzického obtěžování a znásilnění. Tito muži chtějí na tvářích žen vidět šok, překvapení a oslabení. Paralýzu. Protože to pro ně značí jejich nadvládu, převahu, kterou si potřebují dokazovat, a to i tehdy, když ví, že to ženy obtěžuje, uráží a traumatizuje.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.