Zpět na úvod

Na den předsedkyní vlády

shutterstock_781325674
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jaké to je, když si dospívající dívka zkusí být na den předsedkyní vlády, a jaký to může mít dopad na budoucnost žen v politice?

Dnešním článkem bychom se rádi podívali do Finska, kde se v rámci Dne dívky OSN stala ministerskou předsedkyní šestnáctiletá Ava Murto. Vystřídala tak na jeden celý den předsedkyni vlády Sannu Marin a jejím úkolem bylo setkat se s politiky a vyzdvihnout téma ženských práv v technologii. Je to již počtvrté co se Finsko účastní tohoto „dívčího převzetí“, který umožňuje dospívajícím dívkám vyzkoušet si roli v politice nebo podobném sektoru na celý den. Letošní téma se týkalo primárně podpory digitálních technologií, dovedností a příležitostí pro dívky, a Ava také využila této příležitosti a promluvila o zneužívání dívek a žen. Celý projev slečny Murto je v angličtině k shlédnutí zde.

Přestože Ava Murto mluvila o nedostatečných technologických příležitostech především v souvislosti s rozvojovými zeměmi, nemůžeme si v souvislosti se stávající krizí v Česku nevšimnout jistého, pro nás nelichotivého průsečíku. Od začátku koronavirové krize řešíme nedostatečnou vybavenost škol a potažmo dětí k online výuce. Stejně jako ve většině jiných, a to i ekonomicky mnohem bohatších zemích, tato krize ještě prohloubila sociální rozdíly způsobem, který by nás měl varovat. Nejvíc jsou na digitální nedostatečnosti samozřejmě bity děti ze sociálně slabších rodin, často z rodin s jedním rodičem. To, co měla velká část společnosti tendenci zavrhovat a zlehčovat jako nadbytečný luxus (telefony, počítače, tablety) se ukázalo, a ne poprvé, být klíčové. Nejen ke vzdělávání dětí teď v době krize, ale i do budoucna. Jak uvedla Ava Murto, podle Světového ekonomického fóra bude v budoucnu přes 90% zaměstnání vyžadovat pokročilé digitální dovednosti.

Mimo jiné vyslovila i krásnou myšlenku, kterou by byla škoda nezmínit: „Nerovnost ovlivňuje mnoho z nás dívek po celém světě a různě ovlivňuje naše životy. Přesto jsme my dívky více než oběti, reprezentujeme obrovský potenciál. S naší pomocí můžeme vyřešit spoustu problémů. Myslím, že by mladí lidé mohli naučit dospělé jak být více inovativní a více přemýšlet nad budoucností.“

Ava uhodila hřebíček na hlavičku, a to hned několikrát. Nevyužití dívčího a potažmo ženského potenciálů ve všech strukturách a organizacích naší společnosti je jednou z nejvíce palčivých problémů vyplývajících z nedostatečné reprezentace žen ve vedoucích funkcí. A ve své podstatě tak ovlivňuje i ten zmíněný nedostatek inovace u dospělých. Pořád se totiž pohybujeme ve vyježděných kolejích. Chybí nám pohledy a zkušenosti žen a chybí nám reprezentace jako taková.

Podobný projekt bychom rozhodně uvítali i u nás. Myslíme si, že má potenciál zvýšit povědomí o funkci předsedkyně/předsedy vlády mezi mladými lidmi, povzbudit zájem mladých dívek o politiku a upevnit v nich přesvědčení, že i ony do takovýchto funkcí rozhodně patří. Nemáme sebemenší pochyby o tom, že i dívky u nás by to s přehledem zvládly.

„Mají podle vás podobné projekty pro mladé význam ve smyslu narušení stávajících patriarchálních struktur v politice?”

  • 1
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...