Zpět na úvod

Mýty o ženách a politice

politička
Autor: Petra Müllerová
Štítky:

V populaci žije 50 % mužů a 50 % žen, avšak politika je stále spíše mužskou záležitostí. Svou vinnu na tom nesou i mýty, které stále panují v české společnosti. Jaké jsou ty nejčastější?

  1. Ženy do politiky nechtějí a ani tam nepatří

Ženy se chtějí podílet na rozhodování, ale na rozdíl od mužů mají více povinností (pečují o rodinu a domácnost) a musí čelit specifickým překážkám. Především musí překonat zakořeněnou nedůvěru ve své schopnosti bojovat proti stereotypu, že ženy jsou ty méně schopné.

Žijeme v době, kdy se ženy prosadily v lékařství, vědě i vrcholovém sportu. Proč by tedy pro ně nebyla vhodná i politika? Každý (tedy nejen muži, ale i ženy) by měl mít možnost svobodně si vybrat, čemu se bude věnovat nebo i to, zda chce vůbec založit rodinu.

  1. Ženy nemají dostatečně „ostré lokty“

Pokud řekneme, že ženy nemají dostatečně „ostré lokty“, mohli bychom rovněž namítnout, že muži zase nedokáží naslouchat a vyjednávat. Lidé jsou však různí a všechny ženy nejsou stejné, stejně jako nejsou stejní všichni muži. Navíc dobrý politik nebo dobrá politička musí umět mnohem víc, než se prosadit silou.

  1. V politice nezáleží na pohlaví, ale na schopnostech a kvalifikaci

Kdyby toto byla skutečně pravda, mohli bychom si oddechnout. Ve skutečnosti však muži stále dostávají přednost před kvalifikovanějšími a schopnějšími ženami. Záleží také na osobních známostech, schopnostech sehnat vlivné sponzory atd.

Jak jinak si vysvětlit, že ženy tvoří přes 60 % absolventů a absolventek vysokých škol, ale ve vedoucích pozicích je najdeme zřídkakdy?

  1. Žen je v politice tolik, kolik si jich lidé zvolí

Bohužel. Všimli jste si někdy, že na kandidátních listinách (které sestavují politické strany) jsou na volitelných místech v drtivé převaze muži? Jediná možnost, jak ženy potom zvolit, jsou preferenční hlasy. Ty jsou však v českém volebním systému stále velmi slabé.

  1. Ženy v politice se mění na muže

V politice platí „mužská“ pravidla a není se ani čemu divit, když v ní muži převažují. Aby ženy byly úspěšné, musí se často těmto pravidlům přizpůsobit. Je proto třeba, aby žen bylo v politice více a ony „nemusely“ kopírovat muži zavedené vzorce chování.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...