Zpět na úvod

Může za to emancipace

Business,And,Entrepreneurship,Symposium.,Female,Speaker,Giving,A,Talk,At
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Daniela Kovářová pokračuje ve svém tažení proti feministkám a snaží se legitimizovat násilí na ženách, vše v rámci volání po „starých pořádcích“

Na začátku byla přednáška bývalé ministryně spravedlnosti, advokátka Daniely Kolářové nazvaná Klady a zápory ženské emancipace. V té Kolářová sdělila posluchačům na konferenci na Karlově Univerzitě spoustu domněnek a nepřeberné množství genderových stereotypů, které ovšem vydávala za objektivní pravdu. V reakci na ni poslali studenti a studentky vedení katedry otevřený dopis, v němž se vyhrazovali proti obsahu i formě přednášky, která podle nich poškozuje obraz Právnické fakulty doma i ve světě a odráží problémy fakulty v oblasti genderové rovnosti, které jsou podle nich strukturálního rázu.

Studentky/*i reagovali, mimo jiné, na následující tvrzení z přednášky Kovářové:

  • Péče o děti bývala téměř výhradně doménou žen; dnes je situace jiná, a tudíž mají ženy péči o potomky komplikovanější, nebo je jim upírána. A může za to emancipace.
  • V oblasti pracovních vztahů jsou ženy přetěžovány, a děje se tomu proto, protože se snaží soutěžit s muži, vyžadují rovná práva a odmítají diplomacii; takovouto feministickou ženu muži opouštějí, protože touží po ženách, které jim nebudou doma velet, a silné a výkonné ženy (kterým vyčítá nedostatek vlídnosti) potom končí opuštěné. A za to může emancipace a feminismus.
  • Ženy sice neměly volební právo a právně zakotvenou rovnost (to ale zjevně nevadí), ale dovedly užívat ženské zbraně k ovládání mužů (což má být zjevně cíl veškeré ženské existence). Za to, že to tak není, může emancipace.
  • Ženy si kladou na leccos nárok namísto toho, aby s muži vyjednávaly. To v mužích vzbuzuje odpor. I za to může emancipace, protože ženy mají podle Kovářové vyjednávat, ne si něco nárokovat.
  • Muži chápou rovnoprávnost a emancipaci absolutně a myslí si tedy, že je od žen nefér po nich cokoliv chtít. To je také podle Kovářové vina emancipace. Navíc je prý spousta žen, které touží po tom, aby s nimi okolí zacházelo „jako se ženami“.
  • Přednášku pak korunovala prohlášením o tom, že přestal existovat společenský tlak, který by muže donutil vstoupit do manželství. Ženy se místo vdávání soustředí na boj za vyšší tresty pro sexuální predátory a ochranu proti domácímu násilí.

Ženy jsou v jejím podání vlastně nesmírně hloupé. Podle Kovářové si nechaly namluvit, že mohou být, čím chtějí, ale jsou příliš nedůvtipné na to, aby si uvědomily, že můžou i něco ztratit a nemůžou mít všechno. Toto v podstatě shrnuje, jak Kovářová přistupuje k ženám: jako k nesvéprávným bytostem, kterým je třeba přesně říct, jak se mají a nemají chovat, protože samy nejsou schopné domyslet důsledky svých činů.

V reakci na jakoukoli výtku pak Kovářová reaguje tím, že se stala obětí cancel culture, která podle ní “dorazila ze Západu”. V médiích se nadále tváří, že nechápe, proč s jejími slovy má spousta lidí problémy. Zdůraznila to mimo jiné i v rozhovoru pro Expres.cz, kde se vyjádřila i ke kauze Dominika Feriho, a to těmito slovy: “[…] Všechnu životní moc ale mají v rukou ženy, protože kvůli nám se to děje. To se neděje kvůli tělu Dominika Feriho, to všechno se stalo kvůli tělu těch holek, kvůli sexu, který ovládají ženy, ony jsou na trhu dražší […] To, že muže vybudíme k tomu, že něco takového udělá, je přece stejný jazyk, jako když naše muže doma vyprovokujeme tak, že dají ženě facku. To je naše schopnost muže vytočit, my to přece umíme, ale tak si to také přiznejme.  […] Jsou prostě muži, kteří to nevydrží. Pojďme se tedy spíše s tím učit pracovat, abychom dokázaly v pravou chvíli něčemu zamezit, zacouvat, anebo když bude opravdu úplně nejhůře, dát nohy od sebe, ať to přežijeme.”

Ale Kovářová stále netuší, jaký mají lidé s jejími slovy problém.

„Může mít podle vás takovéto vyjadřování o ženách a směrem k ženám negativní dopad na jejich postavení ve společnosti?”

  • 4
  • 2
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...