
Je Mrs America jeden z nejvíc feministických titulů roku 2020?
Pokud máte náladu na skutečně dobrý seriál s tématikou feminismu, boje za práva žen a 70. let, devítidílná minisérie Mrs America je přesně to, co hledáte.
Pokud máte na toto téma načteno, jména jako Gloria Steinem, Shirley Chisholm, Betty Friedan nebo Phyllis Shlaffly, budou pravděpodobně stačit na to, abyste si seriál pustili. Pokud vám tato jména nic neříkají, pokusíme se vás dnes trochu uvést do obrazu. První tři jmenované ženy byly jedny z nejvýraznějších představitelek druhé vlny feminismu v USA v 70. letech.
Gloria Steinem byla v čele Amerického feministického hnutí, spolupořádala kampaň ERA (Equal Rights Amedment – pozměňovací návrh garantující rovná práva všem americkým občanům bez ohledu na pohlaví) a spoluzakladatelka organizace National Women’s Political Caucus, která se zaměřovala na hledání, výcvik a podporu žen, které chtěly být zvoleny nebo vybrány do klíčových vládních pozic.
Shirley Chisholm byla Americká politička a autorka, a také první černá žena zvolená do kongresu Spojených Států. V roce 1972 se stala první černou kandidátkou na prezidentku USA a také první ženou ucházející se o demokratickou prezidentskou nominaci.
Betty Friedan byla Americká feministka a aktivistka, autorka knihy The Feminine Mystique, která je často spojována s zažehnutím druhé vlny feminismu v USA. V roce 1970 zorganizovala stávku za rovnost žen, ke které se v New Yorku připojilo na 50 000 lidí.
Phyllis Schlafly byla konzervativní aktivistka, která se během celé své kariéry vymezovala proti feminismu, potratům – a ženám jako takovým. Byla pyšná na svou misogynii a využívala ji k mobilizaci křesťanských pravicových konzervativních stran. Všechno samozřejmě pod heslem „rodinných hodnot“, v jejichž jméně se kromě misogynie neštítila ani rasismu a homofobie.
Tato minisérie vyniká v nuancích. Postavy jsou víceméně historicky přesné, a tudíž dokonale nedokonalé. Je téměř nemožné necítit silné emoce vůči Schlafly a jejímu bezprecedentnímu pokrytectví. Její postava přesně zachycuje postoj a myšlenkové procesy žen, které (skrytě či otevřeně) nenávidí a vymezují se vůči ostatním ženám. A je to něco, co vás (v seriálu a dost možná i ve skutečnosti) zasáhne víc, než všechny sexistické, hloupé a diskriminující poznámky a činy mužů.
Pokud se chcete podívat na seriál, ve kterém jsou ženy prezentovány jako komplikované, plnohodnotné bytosti a nehrají druhé housle mužským postavám a zajímá vás druhá vlna feminismu v USA v 70. letech, nenechte si Mrs America ujít.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.