Zpět na úvod

Moment, kdy se z přítomnosti otců u porodu stal luxus

shutterstock_1181843014
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Proč se ombudsman pro lidská práva Křeček odmítá zabývat zákazem přítomnosti otců u porodu?

Jestliže by nás ještě tak před měsícem ani nenapadlo, že přítomnost otce u porodu je v jakékoli kapacitě luxus či zhýčkanost novodobých matek, tak současná pandemická krize nás velice rychle vyvedla z omylu. A není to ani tak dávno, co jsme zveřejnili článek reagující na zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem pro lidská práva, ve kterém jsme projevili jisté znepokojení nad tím, že člověk s jeho názory by měl zastávat zrovna tuto funkci. Netrvalo ani pár týdnů, a Křeček zcela jasně dokazuje, že (nejen) naše obavy jsou zcela zdůvodněné.

Na mimořádné opatření vlády, že během výjimečného stavu v ČR nesmí být u porodu přítomný otec dítěte se strhla kritika téměř okamžitě – a oprávněně. Zaskočilo to nastávající rodiče i některé doktory, z nichž mnozí uvedli, že plošný zákaz není třeba, protože v současné situaci většina nemocnic má kapacitu zvážit sama, zda otce k porodu pustí. Samozřejmě za zvýšených bezpečnostních podmínek, pokud rodina není v karanténě, pokud otec nevykazuje známky nemoci atd.

Pokud ale byl někdo, kdo očekával v této věci spolupráci od nového ombudsmana, musel být velmi zklamán. Křeček totiž tuto agendu okamžitě odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové, a prohlásil, že se tím prostě zabývat nebude. Jeho arogance a naprosté nepochopení situace je pravděpodobně nejlépe zachyceno v rozhovoru pro Respekt. Svými odpověďmi se Křeček okamžitě zařadil mezi skupinu lidí na významných, kterým uniklo, že oni se ze samotné povahy své funkce zodpovídají lidem, a jako takoví by měli naopak být otevřeni dialogu.

Podle Křečka nebyla dotčena či porušena žádná lidská práva tím, že mimořádné opatření vlády zakázalo přítomnost otců o porodu. To ovšem zdůvodňuje tím, že toto je jeho názor, a že to dále nehodlá nikterak zkoumat, protože jeho názor je ten jediný relevantní v této situaci. V jiných rozhovorech na toto téma pak označil přítomnost otců u porodu za módní záležitost a zpochybnil i ohlasy žen, které tvrdí, že bez přítomnosti otce se k nim v některých porodnicích personál chová hůř. Doslova je označil za extrémistické nesmysly. Vysmál se tomu, když mu bylo vysvětleno (a muselo mu to být vysvětleno, to si zdůrazněme), že otec u porodu funguje něco jako podpora a obhajoba ženy, která se může zrovna nacházet v situaci, kdy není plně schopna se sama za sebe postavit a řekl, že takové názory on prostě nebere vážně.

Takže si to shrňme: podle Křečka, ombudsmana pro lidská práva v roce 2020, jsou těhotné ženy extremistické hysterky, které nelze brát vážně, a které si snaží vydupat přítomnost otce u porodu, protože se pomýleně domnívají, že by snad na to mohly mít právo.

Je až fascinující, že Křeček zjevně vůbec nechápe, v čem spočívá funkce jeho úřadu. Kromě toho mu naprosto zjevně schází jakákoli empatie a zájem o ty nejzranitelnější v naší společnosti. A připomeňme si na tomto místě ještě jednu věc: přestože se naše země teď nachází v bezprecedentní situaci, nemůže zúžit veškerou naši pozornost jen na koronavirus. I teď, a možná právě teď, se ukazuje, kdo je skutečně schopný a kdo jen zneužívá situace a myslí si, že se na jeho selhání zapomene, protože lidé teď mají jiné starosti. Nenechme si takto ukrást ani trochu z našich práv.

„Považujete přítomnost otců u porodu za luxus?”

  • 0
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

shutterstock_1824717971

Kvóty v roce 2020

Ke kvótám u nás převládá hluboká nechuť. Je za ní skutečné znepokojení, nepochopení nebo záměrně špatná ...

shutterstock_1818085535

Až jich bude devět

Kdo byla Ruth Ginsburg, a má co říci i dnešním českým ženám? „Když se mě někdy ptají: „Kdy bude na Nejvyšším soudu ...