Zpět na úvod

Moje tělo, moje práva

moje tělo moje práva
Autor: Petra Kubálková
Štítky:

15Možnost rozhodovat o svém vlastním těle a životě je základním lidským právem. Miliony lidí na celém světě ale tohle právo nemají. Některá omezení jsou skrytá, jiná omezení těchto práv jsou naopak všem na očích a společnost se s nimi neumí vyrovnat.

V úvodu je nutné si uvědomit, o jakých právech se v oblasti sexuálních a reprodukčních práv mluví. Pokud si seznam přečtete, přijde vám zcela přirozený. Přesto v poslední době můžeme zachytit zprávy v médiích o hrozbě omezení některých z těchto práv. Jaká tedy jsou?

  • Každý člověk má právo na svobodný výběr partnera.
  • Rozhodnout se, jestli chce mít děti a kdy.
  • Znát své tělo a učit se o něm, stejně jako o sexuálním zdraví a vztazích.
  • Na zdravotnické služby v oblasti sexuality a reprodukce, a to včetně antikoncepce.
  • Žít bez hrozby znásilnění a sexuálního násilí.

Pokud si projdeme jednotlivé body, tak zjistíme, že v ČR není porušováno právo na svobodný výběr partnera. Můžeme se setkat s nelibostí ze strany rodičů, ale neexistují mechanismy, které by nám partnera určily jako je běžné třeba v kastovní Indii. Nicméně i v Evropě můžeme objevit příklady jistých omezení, třeba u královské rodiny Velké Británie.

Stejně tak je v ČR dodržováno právo na rozhodnutí, kdy a jak budeme mít děti. Zde ovšem se v poslední době objevují návrhy, které by toto právo zásadně omezily. Takovým zásahem je například chystaný registr potratů, který sice neomezuje právo ženy na ukončení těhotenství, ale zavádí praxi sledování, která byla běžná v dobách minulého režimu, kdy existovaly potratové komise.

Ženy nebudou sice zatím před takové komise předstupovat, ale podobný registr je vnímán jako zásah do soukromí osob. V případě existence komisí se jedná o omezení jednoho z lidských práv.

Ani sexuální výchova není tak akceptovaná, jak by se mohlo zdát. Před časem proběhla médii zpráva, že rodiče odmítají sexuální výchovu na školách. Konzervativnější rodiče vznesli požadavek, aby sexuální výchova nebyla povinná pro všechny. Celý spor došel až tak daleko, že Ministerstvo školství vydalo své desatero, kde v prvním bodě je zakotveno stanovisko „Nic neměníme. Sexuální výchova se bude na školách vyučovat dále, jako doposud.

„Jste pro sexuální výuku ve školách?”

  • 28
  • 169
  • 73

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Zato v oblasti antikoncepce máme jasno, regulace početí je v ČR v rukách žen. V posledních týdnech se na trh k volnému prodeji dostala pilulka, která je určena do 48 hodinpo nechráněném pohlavním styku a má zabránit nechtěnému otěhotnění.

Nejproblematičtější je pak poslední bod. Záruku, že žijeme v bezpečné společnosti, by nám měla dát česká legislativa, a také dává. Zpráva Ministerstva vnitra z roku 2010 říká, že „Nejčastějšími trestnými činy v roce 2010 byl trestný čin pohlavního zneužívání a znásilnění. Těchto trestných činů se dopouští zejména dospělí pachatelé, ale také mládež.

Je alarmující, že nejčastějšími oběťmi znásilnění a pohlavního zneužívání je věková kategorie do 18 let, a to zhruba v 70 % všech případů.“ V žádné z dalších zpráv se znásilnění nevykazuje, je tedy těžké se dostat k novějším datům.

Za výrazné omezení reprodukčních práv je také považována nucená sterilizace. Kauza byla otevřena v roce 2004, kdy Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) upozornilo na přetrvávající praxi. Desítky žen se přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. V letošním roce by měl začít platit zákon, který by oběti tohoto zákroku odškodnil.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

shutterstock_496927027

Český chlap 2020

Chcete si zasoutěžit o titul Český chlap 2020? Čeká vás přehlídka stereotypů a toxické maskulinity. Čtěte dál! Je ...