
Děti dospívající v dětských domovech mají ztížený start do pracovního života. Bez ohledu na talent a schopnosti jim většinou chybí reálná představa o tom, jak pracovní trh funguje, jak si práci vybrat, najít a udržet. Systematickou podporu jim stát nezajistí, jeho roli proto zastupuje řada neziskových organizací.
Patří mezi ně i spolek Mimo domov, který letos uvedl dokumentární film Dospělým ze dne na den. Jeho cílem je upozornit na problémy mladých lidí, kteří opouští dětské domovy. Součástí projektu je také prosazení změn v legislativě vedoucí k ulehčení vstupu do samostatného života.
Tématem se bude zabývat mezinárodní konference Dospělým ze dne na den, která se uskuteční 8. listopadu 2018 na Ostravské univerzitě. Přední odborníci z akademické půdy i z praxe zde budou sdílet své zkušenosti a hledat cesty, jak mladým lidem z dětských domovů dát šanci na lepší budoucnost.
Několik otázek k tématu podpory mladých lidí z dětských domovů jsme položili Lindě Hurdové, ředitelce neziskové organizace Nadání a dovednosti. Ta je partnerskou organizací spolku Mimo domov. Podporuje dospívající děti v dětských domovech ve výběru vhodné práce a snaží se jim zprostředkovat zaměstnání.
V čem jsou specifičtí mladí lidé z dětských domovů?
Mladí lidé opouštějící dětské domovy mají bohužel už od základu horší start. Chybí jim často základní návyky, potřebné pro práci: ochota chodit do zaměstnání včas a pravidelně, vůle poradit si s překážkami a učit se nové věci, dostatek sebevědomí k překonání i drobných nedorozumění, schopnost navazovat a udržet funkční vztahy… I když se pedagogové v dětských domovech snaží, každodenní zkušenost ze života v běžné rodině je nepřenositelná. Vychovatelé navíc mají velmi malý časový prostor věnovat se dětem po kariérní stránce. Dospívající děti potřebují někoho, kdo je na cestě na pracovní trh podpoří systematicky. Pomůže jim najít vhodné povolání, které by je bavilo a naplňovalo je. Dlouhodobě je motivuje, aby dělali kroky k jeho získání – napsat životopis a motivační dopis, připravit se na pohovor, vydat se na exkurzi do vhodné společnosti, zjistit, jak jejich vybrané povolání v reálu vypadá a co mohou očekávat…
Jakou systémovou změnu v uplatnění se na trhu práce byste podpořila?
Bohužel dnes záleží pouze na konkrétním řediteli dětského domova, kolik prostoru věnuje kariérní přípravě svých svěřenců a například do jakých podpůrných projektů svůj dětský domov zapojuje.
Systémová legislativní změna by podle mého názoru velmi pomohla. Pokud by například každý dětský domov získal kariérního poradce, který by do domova docházel a děti na zaměstnání připravoval, mladým lidem by to start do pracovního života velmi usnadnilo. Ve výsledku by na tom vydělala celá společnost.
Čemu se věnuje vaše organizace Nadání a dovednosti?
V našem projektu Rozhled je pro mladé lidi připravena řada aktivit. V první řadě se setkají s kariérní poradkyní. S ní do detailů projdou své zájmy, silné a slabé stránky a společně stanoví individuální cestu v projektu. Následují workshopy na konkrétní témata: jak se chovat u pohovoru a jak se na něj obléci, jak napsat CV a motivační dopis, simulace pracovních pohovorů, finanční gramotnost. Věnujeme se ale i tématu bydlení, exekucím a sociálním dávkám. Tou další neméně důležitou věcí jsou právě exkurze do společností dle profilace každého z účastníků a pak navazující stínování vybrané profese, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak jejich vybrané povolání v reálu funguje a získali tak řadu kontaktů, na které mohou v budoucnu navázat.
Zajímá vás téma problematiky dětských domovů? Přihlaste se na odbornou konferenci Dospělým ze dne na den.
Termín: 8. 11. 2018
Místo: Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, Českobratrská 16, Ostrava
Registrace: ZDE
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.