Zpět na úvod

Michelle Obama: Becoming

Michelle Obama
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Může životní příběh bývalé první dámy USA oslovit českou společnost?

V českém překladu se kniha od Michelle Obama jmenuje Můj příběh. Nechápejte mě špatně, chápu rozhodnutí, které k tomu vedlo. V anglickém originále se kniha jmenuje Becoming a uznejme, že název ve smyslu Stávání se… by se na obálku knihy prostě moc nehodil. Přesto lze trochu litovat toho, co se zde ztratilo v překladu. Michelle Obama přesně věděla, proč knihu takto pojmenovala. Ten proces stávání a utváření se prolíná celým příběhem od první stránky; dalo by se říci, že tvoří páteř celé knihy. Je to něco, co máte při jejím čtení pořád na mysli. Význam má i naznačená neukončenost toho slova, která zdůrazňuje proces, který nás všechny provází životem. Pokud jste knihu ještě nečetli, je tento článek právě pro vás. Nejedná se o recenzi, ale spíše o ujištění, že příběh bývalé první dámy USA má hodně co říct i nám.

Jedna z věcí, která myslím musí udělat dojem na každého čtenáře je, s jakým uvědoměním sama sebe přistupuje Michelle Obama k životu. Je naprosto výjimečná tím, že u ní nikdy nezůstalo jen u formulování myšlenek a plánů. Obama cíleně využila privilegované situace, ve které se octla jako První dáma Spojených států, aby změnila to, o čem tolik privilegovaných jen mluví. Celou její knihou se prolíná důraz na důležitost a dostupnost vzdělání, respekt a láska k rodině – k té, ve které vyrostla, té kterou si vytvořila s Barakem Obamou a té, kterou si vybrala v podobě lidí, kterými se rozhodla obklopit. Její povědomí a osobní zkušenosti o privilegiu, sexismu a rasismu přímo ovlivňují její rozhodnutí, která začala dělat už předtím, než se stala První dámou.  Její zkušenosti s mizivým zastoupením žen ve vedoucích pozicích například vedly k tomu, že se obklopila týmem, ve kterém byly hlavně ženy. Kultivovala vztahy a přátelství, a tak lehce získala loajální zaměstnance i přátele. Soustředila se na děti, nad kterými systém zlomil hůl, protože v nich viděla potenciál, a protože kdysi někdo viděl potenciál v ní. Všechnu podporu, kterou cítila že dostala, se snažila předat dál, a šla cestou méně ušlapanou.

Michelle Obama je příkladem ženy v privilegované pozici, která dokazuje, že je možné udělat velké i malé změny, pomoci změnit kvalitu života mnohých a posílit ostatní ženy bez toho, aniž by se nad ně vyvyšovala. Vážila si vztahů mezi ženami a snažila se je kultivovat a posilovat, přestože (nebo možná právě proto) že se pohybovala v prostředí, které bylo tradičně ovládáno bílými muži.

Pokud bych měla použít jedno slovo, kterým bych knihu popsala, bylo by to slovo inspirativní. Je úplně jedno, že se většina z nás nenachází v pozici, kdy bychom měly k dispozici finanční i jiné prostředky a příležitost dělat systematické změny. Každá z nás je někdy v situaci, kdy má možnost podržet nebo potopit jinou ženou, kdy má možnost si vybrat a jít s proudem nebo proti němu. Každá z nás má možnost nenechat se zaškatulkovat sexistickými stereotypy a ozvat se proti nim. Každá z nás může pracovat svým vlastním osobním způsobem na změnách, které napomůžou rozdrolit stávající přežitý a misogynní systém, kterým stále do velké míry ovládá naši společnost.

Kniha Michelle Obamy by vás mohla přesvědčit o tom, že každé vaše rozhodnutí a každý váš čin, který posiluji vztahy mezi ženami a potře stávající nevyhovující situaci má smysl.

Další články

shutterstock_748159447

Česko nemá #MeToo

Zlepšuje se chápání sexuálního obtěžování, nebo přešlapujeme na místě? Seriál o sexuálním obtěžování uveřejněný ...

shutterstock_1611795010

Mrs America

Je Mrs America jeden z nejvíc feministických titulů roku 2020? Pokud máte náladu na skutečně dobrý seriál ...