Zpět na úvod

Mezinárodní den proti násilí na ženách se blíží – jaký je jeho význam?

Mezinárodní den násilí
Autor: Mirka Dobešová
Štítky:

Ve středu 25. listopadu si celosvětově připomeneme „Mezinárodní den proti násilí na ženách“. Stejně tak začne „odpočet“ tzv. 16 akčních dní proti násilí na ženách, a to v souvislosti s „Mezinárodním dnem lidských práv“, který se pojí k 10. prosinci.

Historie tohoto mezinárodního dne je spojena se jmény politických aktivistek sester Minervy, Patrie a Marie Teresy Mirabalových, které byly na rozkaz dominikánského diktátora Rafaela Trujilla v roce 1960 zavražděny.

Neoficiálně byl 25. listopad určen k připomenutí problému násilí na ženách v roce 1981, a to díky kolumbijským ženským organizacím, které se jeho prostřednictvím rozhodly uctít památku zavražděných sester.

V devadesátých letech se také tento den stal prvním z šestnácti akčních dnů proti genderovému násilí, které vrcholí 10. prosince Mezinárodním dnem lidských práv.

Oficiálně byl potom Mezinárodní den proti násilí na ženách uznán OSN v roce 1999. Při té příležitosti Valné shromáždění vyzvalo všechny členské země k realizaci rozličných akcí na zvyšování povědomí o problematice apod. V České republice si potom tento den oficiálně připomínáme od roku 1995 díky aktivitám Koordinačního kruhu prevence násilí na ženách.

Česká republika také v únoru letošního roku přijala Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2015 – 2018, který je základním strategickým dokumentem týkajícím se prevence a potírání domácího i genderově podmíněného násilí.

Realizace klíčových bodů plánu by potom měla vést především k systematické ochraně těch, kteří/é jsou domácím násilím nejvíce ohroženi – tedy žen a dětí a také k rozšiřování informací o problematice, které jde ruku v ruce s prevencí.

Při příležitosti letošního Mezinárodního dne proti násilí na ženách se na půdě Právnické fakulty UK v Praze uskuteční 25. 11. 2015 od 18. 00 debata, která se bude věnovat tématu i z perspektivy Istanbulské úmluvy.

Mezi potvrzenými hosty jsou např. francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian, vedoucí odd. rovnosti žen a mužů  Lucia Zachariášová, ředitelka proFem Jitka Poláková či Jindřiška Krpálková či předsedkyně Výboru pro prevenci DN a násilí na ženách při Radě vlády.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...