Zpět na úvod

Mezinárodní den dívek 2020

shutterstock_1012216213 (1)
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Znáte Mezinárodní den dívek a víte, co je jeho cílem? Přečtěte si článek a pojďte s námi podpořit mladé dívky a začít tak měnit svět.

Na rozdíl od mezinárodního dne žen, který je u nás poměrně zabydleným svátkem, ač se jeho oslavy a připomíná naštěstí podstatně liší od dob minulých, mezinárodní den dívek by pravděpodobně byl pro většinu z nás překvapením. Mohli bychom argumentovat tím, že letos doba skutečně nepřeje tomu, abychom se podobným událostem věnovali, ale ve skutečnosti je to přesně naopak: koronavirová krize otřásla a ještě více zdůraznila fakt, že se společnost ráda opírá o ženy jak v předních liniích, tak doma, ale zároveň odkryla další strukturální nerovnosti v každé sféře, ať už se bavíme o zdraví, zdravotnictví, ekonomice, nebo o sociálním zabezpečení.

Historie

V roce 1995 byla jednohlasně přijata Pekingská deklarace, která si kladla za cíl se výrazně zasadit za práva nejen žen, ale i dívek. Je to první deklarace, která se specificky zmiňuje o právech dívek. V roce 2011 byl pak 11. říjen určen Mezinárodním dnem dívek. Myšlenkou projektu je soustřeďovat pozornost na výzvy, se kterými se mladé dívky potýkají a postarat se o dodržování jejich lidských práv. Dospívající dívky mají právo na bezpečí, vzdělání a zdravý život, a to nejen během těchto kritických formativních roků, ale i později, když dospívají v ženy. Deklarace zdůrazňuje, že efektivní podpora dívek v tomto věku má potenciál změnit svět a realizovat budoucnost, ve které je polovina lidstva skutečně rovným partnerem v řešení globálních problémů. Dospívající dívky by měly být podporovány v tom, aby rozvíjely nejen samy sebe, ale měly bychom je také inspirovat k tomu, aby začaly tvořit svět, který je relevantní pro ně a pro budoucí generace. Klíčem je samozřejmě dosažení rovnoprávnosti, protože pouze tak budeme schopni tvořit svět, který funguje správně i pro ženy, pouze tak dosáhneme spravedlivější společnosti, ekonomiky a udržitelnosti životního prostředí.

Současnost

Letošním tématem bylo Můj hlas, naše rovná budoucnost. Mělo naznačovat příležitost chopit se každé příležitosti k tomu, abychom přetvořili svět, který je inspirován dospívajícími dívkami, jejich energií a zaujatostí pro budoucnost společnosti, ve které chtějí dospět. Konkrétně pak šlo o následující cíle:

  • Zajistit život bez genderově podmíněného násilí, HIV, AIDS a násilí páchaného na dívkách (ženská obřízka)
  • Naučit se novým dovednostem, které jim mají dopomoci k takové budoucnosti, jakou si samy vyberou
  • Vést generaci aktivistů a tak urychlit společenskou změnu

Ve stínu současné krize se nedalo samozřejmě nijak očekávat, že by se Mezinárodní den dívek u nás jakkoli připomínal či dokonce slavil. Přesto si myslíme, že není od věci na něj upozornit a soustředit pozornost na 11. října 2021, kdy doufejme budeme ve zcela jiné situaci a budeme se moci setkat, připomenout si myšlenku celého tohoto projektu a v nejlepším případě se do něj i zapojit.

Rádi bychom apelovali zejména na ty z vás, kteří pracují s mladými dívkami a měli by zájem napřesrok realizovat projekt na Mezinárodní den dívek. Dejte nám, prosím, vědět o vašich plánech nebo posléze o tom, jak u vás projekt probíhal. Rádi na tento článek navážeme s konkrétními ukázkami toho, jak se české mladé dívky snaží změnit svět k lepšímu. A pro inspiraci doporučujeme hashtag na sociálních sítích: #internationaldayofthegirl

„Je podle vás v silách mladých, dospívajících dívek přispět zásadně k rozsáhlým společenským změnám?”

  • 2
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...