
Mentoring je důležitým nástrojem nejen pro firmy, které chtějí být úspěšné, ale i pro ženy. Pomáhá jim totiž v tom, aby se snáze a rychleji dostaly tam, kam patří – do vedoucích pozic ve firmách nebo třeba do politiky.
Pro každou firmu je důležité tzv. know-how, určitá pravidla, kontakty atd. Pokud by toto všechno nebylo sdíleno a předáváno, firma by brzy přestala efektivně fungovat a nakonec úplně zkrachovala. Absolventi, kteří do firmy nastupují, často tápou a určitě by uvítali, kdyby si je pod ochranná křídla vzal někdo starší a zkušenější – mentor.
Mentoring je vlastně jakási podpora poskytovaná zkušenější (nebo speciálně vyškolenou) osobou člověku, který se v určité oblasti zatím příliš neorientuje, právě do ní začíná pronikat atd. Mentoring například probíhá tak, že si zkušenější zaměstnanec nebo zaměstnankyně vezme „pod patronát“ nového kolegu či kolegyni. Pomáhá mu nebo jí s úkoly, navazováním kontaktů, orientací ve firmě apod. Nejedná se o klasické zaučování, ale o dlouhodobější proces, pro který je charakteristické systematické předávání vědomostí a zkušeností.
Na funkci mentorů a mentorek se výborně hodí lidé, kteří ve firmě působí již dlouho. Určitě tedy není pravda to, že zaměstnávání starších lidí je nevýhodné a firmě se nevyplatí. Naopak. Výzkumy navíc ukazují, že starší pracovníci jsou loajálnější vůči zaměstnavateli a ani jejich absence ze zdravotních důvodů nejsou nijak dramaticky vysoké, jak si lidé často myslí.
Mentoring je velice důležitý např. pro ženy manažerky, které musejí hlavně na počátku své kariéry překonat více překážek než muži. Oblast, kam vstupují, je totiž tradičně vnímána jako mužská doména, kolegové na ně pohlížejí jako na někoho, kdo nezapadá a kdo nemá šanci uspět. Ženy jsou od počátku podceňované, v důsledku čehož klesá i jejich sebevědomí.
Taktéž s navazováním kontaktů to mají ženy obtížnější. Už jen třeba proto, že je většinou nikdo nezve na golf, do sauny nebo na partii večerního kulečníku, tedy na místa, kde se mnohdy diskutují i pracovní záležitosti.
S rychlejší orientací ve firmě, nalezením cesty ke kolegům i obecně navázáním kontaktů, může ženám pomoci právě mentoring. Dostane je tam, kam patří a kam by se samy bez pomoci někoho dalšího dostávaly mnohem delší dobu.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.