Zpět na úvod

Mentální zatížení

shutterstock_1006618441
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Zatěžuje vedení domácnosti rovnoměrně všechny zúčastněné?

Možná vám v minulých týdnech neuniknul komiks o mentálním zatížení (v angličtině k nahlédnutí např. zde). Pokud jste se pozastavili nad termínem mentální zatížení, pojďme si ho vysvětlit. Ve stávajícím kontextu se jedná o zátěž spojenou s vedením domácnosti, od zorganizování toho, co je třeba zařídit a udělat až po samotné vykonávání této práce. Zmiňovaný komiks pak zobrazuje konkrétní situace pro lepší pochopení souvislostí, a vtipnou a nenásilnou formou se snaží vysvětlit jádro celého problému.

Přestože má ve svém názvu (byť s určitou nadsázkou) pojem gender wars, byla by škoda vnímat tuto situaci jako genderovou válku a stavět se k němu a priori defensivně. Cílem není vyčítat (primárně) mužům, co všechno v domácnosti nedělají a pasivně-agresivně je přinutit k umělé provinilosti, ale poukázání na hluboký problém společnosti vycházející ze zastaralých struktur, které nás doteď ovlivňují.

Jak se píše v komiksu: nikomu, chlapcům ani dívkám, není vrozený nezájem o to, co se děje v domácnosti okolo nich. Ale stále je jim to společností podsouváno. Hračkářství jsou doteď rozdělené na sekce pro dívky a pro chlapce, a v té chlapecké rozhodně nenajdete čajovou soupravu. Proč ne, když se chlapci účastní domácích jídel stejně, jako dívky? Už tím vlastně říkáme, že příprava, servírování a úklid patří dívkám, potažmo ženám. Je už třeba jít hlouběji: proč vůbec musíme hračkářství rozdělovat na klučičí a holčičí část? Kromě toho, že to tak je tradičně rozděleno, k tomu není žádný důvod.

Je jisté, že stávající infrastruktura společnosti nedovoluje ani mužům ani ženám dostatečnou rovnováhu mezi pracovním životem, domácími povinnostmi a volným časem. Velkou roli rozhodně hraje společenská podmíněnost. Chlapci stále nejsou vychováváni ke zapojení se do běžného, každodenního běhu domácnosti, které by bylo srovnatelné se ženami. Je prostě očekáváno, že tato povinnost padá na ženy, a ve většině případů samozřejmě nádavkem ke stejné či podobné pracovní době, jako má partner.

Je třeba zdůraznit, že řízení domácnosti je další plnohodnotný úvazek. Jednotlivé domácí práce většinou tolik času nezaberou. Ale jejich organizace, zajištění toho, že co musí být uděláno/zaplaceno/zařízeno včas opravdu bude, přemýšlení o návaznostech a souvislostech všeho, co je nezbytné, to už je věc jiná.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články