Zpět na úvod

Menstruační tabu 21. století

shutterstock_767096461
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Je čas, abychom začali mluvit o periodě beze studu

Menstruační tabu dívek školního věku

Jaké vy osobně máte vzpomínky na to, jak jste prožívaly menstruaci ve škole? Spousta žen považovala za trapné si s sebou ze třídy vzít tašku nebo balíček s vložkami, protože se tak všichni dozvěděli, že zrovna menstruují, a jim to nebylo příjemné. V tělocviku se pak většinou dívky dělí na ty, které se stydí říct učiteli či učitelce, že zrovna menstruují a cvičí i přes bolest a nepohodlí, a na ty, které jsou obviňovány z toho, že se kvůli menstruaci ulévají. Konkrétně tento argument na vás mohl vyskočit, pokud jste viděli reportáž ČT v pořadu 168 hodin z 3.6.2018 o tom, že alarmující počet žáků a studentů v hodinách tělesné výchovy necvičí. Od jednoho ze zpovídaných pedagogů jsme se mohli dozvědět, že děvčata zhruba od sedmého ročníky ztrácejí zájem o sport a „menstruují do roka snad dvacetkrát, třicetkrát“. Samozřejmě nechceme tuto problematiku podceňovat a uvědomujeme si dobře, že faktorů, které situaci ovlivňují je více, ale bylo by nesprávné mezi ně nezahrnout menstruaci a s ní spojené problémy. V sedmém ročníku, tj. zhruba ve 12 nebo 13 letech už většina dívek bude menstruovat. A ano, možná i dvacetkrát či třicetkrát do roka, protože v té době skutečně menstruace může chodit častěji nebo být neúměrně dlouhá. Ve spojitosti s tím se dívkám začne měnit tělo, procházejí množstvím hormonálních změn a často zažívají bolestivou menstruaci. Možná bychom tedy spíše než je omlouvat z tělocviku měli tlačit na to, aby jejich situace byla vnímána více empaticky, a aby jim, pokud jim to bolesti dovolují, byla umožněna jiná forma tělocviku, než ten typu běh kolem tělocvičny – rozcvička – skok přes kozu – vybíjená. Například v Pilates i v józe existují cvičení, které mohou ulevit menstruačním bolestem, a je to pohyb – třebaže ne ten, který si většina z nás představí pod pojmem tělesná výchova.

Menstruační tabu v životě žen

V dospělosti pak plynule navazujeme na to zaběhnuté zvyky ze školy. O menstruaci nemluvíme, a pokud ano, často býváme obviněny z toho, že kvůli ní požadujeme extra výhody. Tento argument například rezonoval společností ve chvíli, kdy média začala informovat o státech, které zavádí nebo chtějí zavést „menstruační dovolenou“, tj. dny volna pro ženy, které během menstruace trpí velkými bolestmi (informovali jsme). Dobrý nadřízený (jakéhokoli pohlaví) by měl vědět, že něco takového může jak ženě tak společnosti v konečném důsledku jen prospět. Přesto jsme byli všichni svědky toho, jak se prý ženy dožadují velmi nefeministických výhod kvůli své biologické funkci, a víceméně hned se tato věc stala dvousečnou zbraní, která by mohla být použita spíše v neprospěch žen, ostatně podobně jako je dnes zneužívána proti ženám byť i teoretická možnost rodičovské dovolené.

Menstruace se také běžně proti ženám používá jako argument k jejich tzv. přecitlivělosti nebo hysterii, nebo v jakékoli jiné situaci, kdy se to může hodit; a to hlavně v situaci, kdy jde o to ženu ponížit nebo poukázat na to, že kvůli své periodě je jaksi méně kvalitní a stabilní než muž.

Menstruační chudoba

Už jsme se o této problematice na našich stránkách rozepisovali, ale nebylo by dobré se o period poverty, tedy menstruační chudobě, v tomto kontextu také nezmínit. Ve zkratce: tímto termínem se označuje situace, ve které si dívky či ženy kvůli napjatému rozpočtu nemohou dovolit pravidelně kupovat potřebné hygienické produkty. Když se toto téma nedávno rozebíralo na stránkách HateFree či The Guardian, našlo se obrovské množství lidí, kteří se zdráhali uvěřit tomu, že toto skutečně může být pro některé ženy problém. Přitom je velmi dobře zdokumentován, jen se o něm moc nemluví. Zčásti i proto, že menstruace prostě stále je tabu.

Všechno souvisí se vším. Cílem prolomení tabu o menstruaci není stavět kohokoli do situace, kdy musí, ať chce nebo ne, své osobní věci probírat na veřejnosti. Menstruace je ale pravidelnou součástí života 50% populace. To samo o sobě by mělo stačit k tomu, aby nebyla tabuizována nebo zneužívána proti ženám.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

shutterstock_496927027

Český chlap 2020

Chcete si zasoutěžit o titul Český chlap 2020? Čeká vás přehlídka stereotypů a toxické maskulinity. Čtěte dál! Je ...