Zpět na úvod

Mansplaining: sexismus v profesionální sféře

shutterstock_422999497
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Sorry, there are no polls available at the moment.

Jak se může projevovat sexismus v profesionálním prostředí? Tzv. mansplaining je jedním z nejčastějších jevů. Víte, jak se projevuje?

Mansplaining je další terminus technicus, který díky internetu začal pronikat i do českého prostředí. Co přesně znamená? Termín se skládá ze dvou slov, man (muž) a explain (vysvětlit) a označuje situaci, kdy muž něco vysvětluje ženě povýšeným a blahosklonným způsobem, aniž by bral v potaz, že daná žena ví o problematice více než on.

Pojďme se rovnou podívat na několik konkrétních příkladů. Znáte Jessicu Meir? Jessica má doktorát, prestižní pozici na Harvardu a byla austronautkou NASA. Jednou na Twitteru zveřejnila poznámku o tom, jak vstoupila do zóny, která měla stejné vlastnosti jako vesmír, a kde voda spontánně dosáhne bodu varu. Zanedlouho na její tweet zareagoval muž tím, že se jal této NASA astronautce vysvětlovat zákony termodynamiky a vysvětlovat jí její principy. Přestože Meir je naprosto zjevně kvalifikovanější než on, považoval za nutné ji poučit.

Když se spisovatelka Rebecca Solnit zmínila na večírku o Eadwardovi Muybridgeovi, byla přerušena mužem, který jí začal vysvětlovat, kdo fotograf je a že o něm vyjde nová, velmi důležitá kniha. Solnit i její přátelé se ho snažili několikrát přerušit, a když se to konečně podařilo, onen muž se dozvěděl, že Solnit tu knihu, o které se ji snažil poučit, sama napsala. Toto je typický mansplaining: aniž by si muž zjistil, jestli třeba Solnit není byť jen skalní fanynka, automaticky předpokládal, že o fotografovi ví více než ona.

Když Olympijská cyklistka Annemiek van Vleute zažila nepříjemný pád během ženského závodu v Riu, dostala od neznámého muže radu, že pokud chce jezdit na kole, prvně se na něm musí naučit držet balanc, ať už jede rychle nebo pomalu. Ano, skutečně něco takového vysvětloval Olympioničce.

Jsem si téměř jistá, že naprostá většina žen něco podobného slyšela – nebo dokonce pravidelně slýchává. Pro mnoho žen, a zvláště se to týká žen kvalifikovaných a úspěšných, je mansplaining každodenní boj. A je to o to horší, pokud je žena úspěšná v profesi, která je obvykle společnost vnímána jako primárně mužská záležitost.

Mansplaining má více podob. Nejedná se pouze o automatické znehodnocování žen na základě pohlaví. Mansplaining je i to, když se pracovník IT zeptá, kde má žena manžela/partnera/kolegu, kterému by mohl vysvětlit, jak na problém s připojením. Je to každé přerušení ženy mužem v profesionálním prostředí. Je to situace, kdy se klient obrací na služebně mladšího kolegu místo na ženu, se kterou má jednat, protože klient prostě preferuje práci s mužem.

A ještě perlička na závěr. Členky organizačního týmu Baracka Obamy uvedly do praxe tzv. „umocnění“: když nějaká žena přišla s dobrým nápadem, ostatní ženy v místnosti celou myšlenku zopakovaly s tím, že vždy uvedly i jméno ženy, která s ní původně přišla. Tímto sebrali přítomným mužům příležitost k tomu, aby tento nápad vydávali za svůj, což bylo na denním pořádku. Obama si toho všimnul a začal iniciativu podporovat.

Na internetu najdete podobných případů nepočítaně. Samozřejmě je možné s mansplainingem bojovat, ale bylo by značně nefér postavit celou situace tak, že klíčem k celé situaci je to, aby ženy byly asertivnější. Ženy v situacích uvedených v tomto článku byly všechny dospělé, profesionální a kvalifikované a rozhodně se nebály projevit. Ale i kdyby tomu tak nebylo, volání po větší asertivitě není řešením už proto, že tato situace není problémem žen, ale mužů. Tyto postoje vychází z toho, jak společnost poskytuje mužům ideální prostředí k tomu, aby si mysleli, že jejich názory mají automaticky větší váhu jen proto, protože je vyjádří muži. A přesně tady bychom měli začít.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

A,Woman,Is,Holding,A,Grapefruit,By,Her,Panties.,Concept

Orgasmus jako téma feminismu

Znáte Shere Hite, která se v 70. letech zasloužila o celospolečenské zemětřesení svým výzkumem o ženském orgasmu? ...