
Ke kvótám u nás převládá hluboká nechuť. Je za ní skutečné znepokojení, nepochopení nebo záměrně špatná interpretace?
To, že kvóty jsou výbušné téma, nemusíme asi zdůrazňovat. Co by se naopak podle nás zdůrazňovat mělo je celý jejich koncept, který je obecně společensky tak často pokřivován, že se pro většinu lidí pravděpodobně stal absolutně nepřehledným.
Pokud bychom se měli spoléhat jen na hlasy doléhající z veřejného prostoru, museli bychom pravděpodobně konstatovat, že kvóty pro ženy jsou jednoznačně špatné. Většinou se úplně ignoruje jejich hlavní aspekt, a tím je dočasnost. Kvóty z podstaty své definice mají a vždy měly být dočasným a zároveň vysoce efektivním nástrojem, protože už dávno je jasné, že bez nich zabere dosažení rovnoprávnosti a rovnosti příliš dlouhou dobu. Mají zajistit opatření, která pomůžou s vymýcením nerovností, které se časem nasbíraly. Když se toto podaří, kvóty budou zrušeny v souladu s principem rovných příležitostí tak, jak je chápe mezinárodní soud lidských práv.
Často se objevují názory, že nekvalifikované ženy se najednou začnou objevovat na vysokých pozicích, že je jejich spolupracovníci budou obviňovat z toho, že byly povýšeny na úkor mužů a důsledkem toho se společnosti začnou hroutit. Pak je tu také skupina lidí, která prohlašuje, že kvóty svou podstatou vlastně anulují veškerou snahu za rovnoprávnost, která do té doby byla v tomto směru vyvinuta. Jenomže pokud nás vývoj rovnosti a rovnoprávnosti historicky něco naučil, je to fakt, že čekat na to, až změna přijde sama od sebe jednoduše není schůdné. Podle výkonné ředitelky UN Women, Phumzile Miambo-Ngcuka, bude za stávajících podmínek trvat dalších 50 let, než dosáhneme genderové rovnosti.
Článek v OECD Observer na toto téma uvádí jako příklad Belgii, kde kvóty používají dlouhodobě jako nástroj k rovnoprávnosti v politice, podnikání a i v dalších oblastech. Co se týče politické sféry, považují v Belgii za důležité, že kvóty zajišťují, že parlament skutečně odráží populaci, kterou reprezentuje. Tento princip, ačkoliv je férový, jednoduchý a logický v současnosti neodráží realitu téměř v žádné zemi na světě.
Co se týče světa businessu, kvóty mohou pomoci rozbít staré, vžité struktury a zajistit, aby ženám nebyl upřen přístup k vrcholným pozicím na základě jejich pohlaví. V Belgii vstoupily kvóty v planost v roce 2011. Obecně se dá říct, že belgické společnosti se daří neplýtvat talentem a potenciálem žen a většina vedoucích vyjadřuje spokojení s kvótami, které podle nich zajistily přísun nových členů ve vedení společnosti a kvalita služeb nebyla nijak ovlivněna.
Pointou kvót je napravit nedostatečnou reprezentaci žen ve vysokých a výkonných pozicích a zajistit, aby společnost vnímala ženy ujímající se manažerských rolích v politické, ekonomické a akademické sféře jako běžné a přirozené. A řekněme si narovinu: tohle je něco, co bolestně chybí i České republice.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.