Zpět na úvod

Kuchařky bez domova

shutterstock_184909757
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Sorry, there are no polls available at the moment.

Chudoba ohrožuje ženy více než muže. Pokud se o tuto problematiku alespoň trochu zajímáte, nebude pro vás výsledek výroční zprávy Social Watch velkým překvapením. Chudoba ohrožuje především neúplné rodiny, což se v Česku v podstatě rovná žena (plus případně dítě); v drtivých 87% případů totiž neúplná rodina znamená matka plus děti. Co se týče zaměstnanosti, samoživitelek pracuje 58%, žen žijících s partnerem 49%. Když tedy srovnáme tzv. úplnou a neúplnou rodinu, v neúplné rodině je rodič (většinou tedy žena) až 2,8krát více ohrožen chudobou. Další ohroženou skupinu jsou pak (logicky) seniorky, zvláště pak ty, které ve stáří zůstaly samy. Celé znění zprávy, ve které můžete najít i velmi znepokojující informace o stavu násilí na ženách v České republice, naleznete zde.

Ve zmíněných souvislostech o to výrazněji působí nový projekt Kuchařky bez domova, zastřešený organizací Jako doma. Na konci března otevřeli novou, veganskou jídelnu, která se specializuje na obědy, a ve které jsou zaměstnávány ženy v sociální tísni bez domova. Taková práce jim samozřejmě zajistí kromě tolik potřebné socializace a pracovních zkušeností i obrovskou psychickou podporu. Alexandra Doležalová, vedoucí organizace Jako doma pro server Aktuálně.cz řekla: „Ženy mají většinou špatnou psychiku a nízké sebevědomí. Často mají pocit, že už je v životě nic nečeká, a to, že se dostanou do kolektivu dalších žen bez domova, je povzbuzuje a motivuje. […] V životě jim třeba nikdo neřekl nic hezkého.“

Když ještě uvážíme fakt, že se Kuchařky bez domova snaží vařit z lokálních potravin a často i z přebytků, které by jinak nemohly být použity, a jejich cenovou politikou je dostupnost i pro ty, kteří by si jinak nemohli jídlo v restauraci dovolit, získává celý projekt ještě celý další rozměr. V plánu je i pořádání přednášek týkajících se bezdomovectví a jiných sociálních témat. Lze proto tedy předpokládat, že projekt bude mít velký přesah. Více informací naleznete na jejich Facebookových stránkách.

V Česku je velmi populární deklarovat, že rovnosti již bylo dosaženo, a že kdokoli, kdo po ní volá, je radikál. Výsledky analýz, výzkumů a stejně tak i každodenní zkušenosti mnohých z nás však dokazují přesný opak.

Možná je i na čase začít si klást otázku, proč tolik žen zůstává nadále pasivní i přesto, že je ve hře jejich vlastní budoucnost. Zatím se totiž nezdá, že by se v této oblasti měly dít nějaké převratné změny, které by situaci žen jakkoli zlepšily. Jakákoli opatření bývají jen náplastí na konkrétní situaci, která ovšem nenabízejí řešení.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Depositphotos_278232582_L

Rezignace Jacindy Ardern

Jaký zanechala novozélandská premiérka odkaz po pěti letech ve funkci? Po pěti letech, po které pracovala jako ...