
Komunitní centrum Kostka v Krásné Lípě pomáhá nezaměstnaným ženám pečujícím o děti zvýšit šance najít a udržet si zaměstnání. Jedná se zejména o ženy ze sociálně slabého prostředí s nízkou kvalifikací. Kostka vyhledává vhodné potenciální zaměstnavatele, nabízí také poradenství při tvorbě životopisu a prezentaci svých schopností při přijímacích pohovorech.
Ženy mohou využít nabízené poradenství a další poskytované sociální služby. V neposlední řadě komunitní centrum zajišťuje péči o děti v předškolním Klubu Včelka tak, aby účastnice programu měly dostatek prostoru pro jednání se zaměstnavateli.
„Komunitní centrum pomáhá nezaměstnaným ženám překonat každodenní drobné překážky při hledání zaměstnání, často se jedná o zdánlivé drobnosti, které však v konečném důsledku tyto ženy z pracovního trhu zcela vylučují,“ říká Hana Volfová, ředitelka komunitního centra Kostka v Krásné Lípě, a dodává: „Kostka sama vytváří v průběhu roku až 10 pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání, kteří se neuplatnili na otevřeném trhu práce.“
Další služby jsou nejen pro ženy. Kostka pomáhá vést důstojný a hodnotný život dětem i dospělým a podporuje je při řešení jejich životních situací.
V komunitním centru pracují s dětmi od tří let věku. Ti nejmladší denně navštěvují předškolní Klub Včelka, kde rozvíjí své dovednosti a znalosti, tak aby dobře zvládli zápis do 1. třídy a nástup do školy. Starším dětem pomáháme připravit si úkoly do školy a procvičit si probírané učivo. V komunitním centru Kostka je také prostor pro trávení volného času, dětem a mládeži je nabízena sociální služba.
Pro dospělé v obtížné životní situaci jsou k dispozici služby terénních sociálních pracovníků nebo poradce. Na sociální pracovníky se lidé nejen z Krásné Lípy, ale z celého regionu Šluknovska obracejí o radu a pomoc při řešení problémů např. v oblasti bydlení, zaměstnání, péče o děti nebo dluhů.
Kostka také podporuje osoby pečující o blízkého člena rodiny v domácím prostředí. Terénní pracovnice zastoupí pečující osobu ve sjednaném čase a rozsahu.
Prostory komunitního centra jsou využívány i pro další aktivity např. jazykové a vzdělávací kurzy, tvořivé dílny nebo setkání maminek.
Kontakt: Hana Volfová, telefon: + 420 777 291 400
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.