Zpět na úvod

Konec menstruační chudoby ve Skotsku se blíží

Different,Types,Of,Feminine,Hygiene,Products,-,Menstrual,Cups,,Sanitary
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Menstruační potřeby k dispozici zdarma na veřejných místech se stávají ve Skotsku realitou. Kde stojíme my?

Po čtyřech letech kampaní vedených Labouristickou političkou Monicou Lennon, se Skotsko stává první zemí, která se rozhodla zajistit přístup k menstruačním pomůckám zcela zdarma. Zákon prošel jednohlasně (!) a v jeho důsledku budou místní správní orgány mít povinnost poskytovat zdarma menstruační pomůcky. Některé obce tak už činí, třeba North Ayrshire dokonce od roku 2018. Měly by být k dostání třeba v lékárnách nebo komunitních centrech.

Co je „menstruační chudoba“

Přestože jsme se tímto tématem již v našich příspěvcích zabývali, pojďme si alespoň shrnout, co to menstruační chudoba je. Ve zkratce se jedná o nemožnost zakoupit (si) hygienické pomůcky, ale celkově se jedná o ztížený či znemožněný přístup k menstruačním produktům, špatné či žádné povědomí o menstruaci a hygieně a o společenské, ekonomické, politické a kulturní bariéry, které k výše zmíněnému přispívají.

Je to rozšířenější problém, než by se na první pohled mohlo zdát, a který navíc ještě během pandemie nehezky nabobtnal. Podle charitativních organizací je až 6x větší zájem o menstruační produkty, v porovnání s dobou před pandemií. Konkrétně ve Skotsku výzkum odhalil, že téměř jedna z pěti žen ve svém života zažila menstruační chudobu či nouzi. Celosvětově se pak udává, že menstruační chudoba poskytuje až 500 milionů lidí, kteří menstruují.

Kromě poskytnutí menstruačních pomůcek doufá Lennon a ostatní, kteří se za její návrh postavili, že tento zákon povede k další a ještě otevřenější diskuzi o menstruaci a potažmo menopauze, endometrióze a dalších potíží, které ovlivňují především ženy a jejich kvalitu života, a které byli a často ještě jsou ve veřejném prostoru stigmatizovány.

Jak menstruační chudoba ovlivňuje společnost

Menstruační chudoba ovlivňuje lidi na fyzické, mentální i emocionální úrovni, přispívá ke stigmatizaci menstruace a k pocitům zahanbení. Nejedná se pouze o nemožnost zakoupení menstruačních produktů, ale i obecně o hygienické podmínky, zdraví a také přístup ke vzdělání. Pokud si totiž mladé dívky, které chodí do školy, nemohou dovolit zakoupit menstruační pomůcky, zvyšuje se pravděpodobnost, že v době menstruace jednoduše nebudou moct jít do školy. To pak negativně ovlivňuje jejich potenciál na pracovním trhu, sebevědomí a samozřejmě zdravotní stav.

Doufejme, že Skotsko tímto poskytne precedens dalším zemím. Pokud se bavíme o Česku, jsme na tom (nepřekvapivě) špatně. DPH na menstruační pomůcky je u nás nemožně vysoké a jakékoli pokusy přeřadit menstruační produkty do nižší sazby zatím selhávají. Od poskytování jakýchkoli menstruačních produktů zdarma jsme tedy ještě hodně daleko.

Smutný je i pohled na to, jak se k podobným zprávám ze světa staví česká společnost. Diskuze jsou plné komentářů o tom, jak žiletky na holení taky nejsou zdarma, tak proč by vložky a tampóny měly být. Až zarážející množství mužů také zjevně doteď nemělo ani ponětí, kolik menstruace stojí peněz – a potažmo energie a jak moc dokáže pravidelně ovlivňovat život ženy. Nežijí ve vakuu, mají kolem sebe partnerky, sestry, dcery, matky a kamarádky, z čehož se dá usuzovat, že se prostě nezajímají. A to je gró celého problému, který se potom roztéká do celého systému.

„Jak moc ví muži ve vašem životě o vaší menstruaci?”

  • 0
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Depositphotos_278232582_L

Rezignace Jacindy Ardern

Jaký zanechala novozélandská premiérka odkaz po pěti letech ve funkci? Po pěti letech, po které pracovala jako ...