Zpět na úvod

Kniha pro malé rebelky

shutterstock_777121069
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Inspirujte mladé dívky knihou o neobyčejných ženách

Konečně v češtině vychází kniha Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky od Eleny Favilly a Francescy Cavallo. Je to ohromně inspirující čtení o stovce mimořádných žen současnosti i minulosti, o odvaze postavit se předsudkům. Jen namátkou zmiňme několik jmen: Frida Kahlo, Virginia Woolf, Jane Goodall, Amelia Earthart a skutečně mnoho dalších zajímavých žen. Kniha je psána formou jednoduchých krátkých příběhů (skutečně ve stylu pohádek před spaním), takže se bude lehce číst i mladším holčičkám.

Nebo chlapečkům.

Není to tak, že kniha je určena především nebo výhradě holčičkám. Pointou knihy je inspirovat další generace osobnostmi, kterým není obvykle věnováno dostatek prostoru. Vzpomeňte si na své vlastní školní vzdělání a sáhněte profesorům do svědomí: o kolika ženských vědkyních jste se ve škole dozvěděli, kromě možná Marie Curie? A jaký byl poměr spisovatelů a spisovatelek? Stačí, když si vyhledáte třeba maturitní témata a připomenete si, kam který spisovatel patřil a srovnáte počet ženských a mužských jmen. Tak, jak je systém nastavený teď, to skoro vypadá, že ženy se v minulosti účastnily zasahování do kulturního či vědeckého dění jenom velmi okrajově. Ženy to samozřejmě nikdy neměly lehké, protože muži je prostě do svých kroužků nechtěli pustit. Zmiňme třeba všechny ženy, které byly nuceny vydávat svá díla (literární a jiná) pod mužským pseudonymem, protože jejich práce jako žen byla zpochybňována, zesměšňována a a priori odmítnuta. I proto je tato kniha věnována adresně dívkám, protože historicky to jsou právě ženy, o jejichž úspěších se nedozvídáme zdaleka tak často, jako o úspěších mužů. Už i proto by ale bylo dobré, kdyby se kniha dostala i k rodičům chlapců, kteří pak budou mít větší povědomí o tom, jak moc ženy zasahují do všech akademických oblastí života.

Autorky doufají, že pro dívky bude kniha inspirací. Na svých stránkách uvádějí v popisu knihy následující: „Skutečné ženy minulosti a současnosti, které dosáhly neuvěřitelných výsledků, navzdory všemu. Rebelky, jejichž činy změnily běh historie. Malířky, vědkyně, tanečnice, šéfkuchařky, astronautky, jazzové zpěvačky, faraonky, boxerky, spisovatelky, politické vůdkyně… ze všech koutů světa. Je to kolekce příběhu před spaním, která inspiruje mladé dívky (a jejich matky, tety, sestřenice…), aby byly sebevědomé, aby následovaly své sny a rozvíjely své přednosti.“

Co víc si přát pro budoucí generace žen – a pro tu stávající? Kniha už má v angličtině druhý díl, tak doufejme, že se k nám brzy dostane i v překladu. Necháte se inspirovat?

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články