Zpět na úvod

Kdo se bojí Grety

Greta Thunberg
Autor: Kateřina Pavésková

Kdo jsou kritici mladé ženy, která upozorňuje na klimatickou krizi?

Pokud vám v průběhu září neutekl OSN Summit pro klimatickou akci a role, kterou v něm sehrála mladá Švédka Greta Thunberg, je pravděpodobné, že vám neutekl ani odpor, jedovatá kritika a často vyloženě vulgární komentáře, které se hojně objevovaly po všech sociálních sítích ve všech zemích, které se o summitu zmiňovaly. Na kartičce diskriminačního binga bychom mohli zaškrtnout následující kolonky:

  • Ageismus: diskriminace na základě věku („Co si ta puberťačka myslí, že nám bude vykládat, je to malá holka, která o životě nic neví.“) Pamětníci a fajnšmekři si vzpomenou na naprosto identickou argumentaci komunistických pohlavárů vůči studentům v roce 1989.
  • Ableismus: diskriminace lidí s postižením. Pokud vám ušlo Gretino postižení, vězte, že trpí poruchou autistického spektra, tzv. Aspergerovým syndromem. Protože většina útočníků o AS nic neví, pojďme si jen rychle říct, že tento syndrom způsobuje, že osoba jím trpící umí trochu obtížněji než ostatní rozklíčovat jisté sociální situace, řeč těla, mimiku apod., díky čemuž mohou být často považováni za neempatické. Lidé trpící AS bývají nadaní, často nadprůměrně inteligentní a jsou naprosto schopni samostatného života. Tvrdí se, že AS trpěl například Mozart, jehož společenské chování bylo v rozporu s tehdejšími normami, ale na druhou stranu byl samozřejmě hudební génius. Pokud byste potřebovali příklad ze současné pop kultury, přímo se nabízí postava Sheldona Coopera ze seriálů Teorie velkého třesku.
  • Sexismus: diskriminaci na základě pohlaví asi netřeba na našich stránkách připomínat.

Slušné skóre na šestnáctiletou mladou ženu, ne? Co je na Gretě tedy tak výjimečného, že vzbuzuje tak silné emoce? Nejlepší by bylo, kdyby nejsilnější emoce vzbuzovala klimatická krize, o které Greta mluví. Bohužel, místo životního prostředí a záchrany světa pro budoucí generace se neuvěřitelné množství fanatické nenávisti investuje do toho, co Greta pro spoustu lidí reprezentuje: hrozbu v podobě mladé, přímočaré ženy, která se nenechává zastrašit zastaralými konvencemi, machismem a těmi, kteří obé reprezentují. Greta představuje hrozbu pro všechny, kteří si myslí, že věkem člověk automaticky nabývá nejen na rozumu, ale i na právu se jakkoli společensky angažovat; je hrozbou pro všechny, kteří nechtějí rozumět lidským odlišnostem; je hrozbou pro ty, kteří neunesou zpochybnění svého vlastního světonázoru od mladé ženy. Je hrozbou pro ty, pro které je emocionální projev muže projevem zapálenosti, zatímco emocionální projev ženy označují za hysterii. Je hrozbou pro ty, kteří odmítají pochopit, že člověk se učí i jinak, než v lavici ve škole, a že Gretino „záškoláctví“, stejně jako „záškoláctví“ všech ostatních mladých lidí, kteří věnují své pátky demonstracím za lepší a zdravější planetu je také svým způsobem vzdělávání. Greta je běžně označována za hysterku, hloupé děcko, arogantního puberťáka nebo postiženou podivínku. A to jsme vybrali ty nejjemnější nadávky. Všimněte si, že v nich uvidíte opravdu všechno: sexismus, ageismus i ableismus. Greta je vystavena klasické šikaně od lidí, kteří se jí v hloubi duše bojí. Bojí se nejen zprávy, kterou se snaží rozhýbat ostatní k záchraně planety, ale i všeho, co reprezentuje: ženu, mládí, odhodlání, změnu. Naštěstí jim zatím dělá čáru přes rozpočet a svým postojem vzkazuje, že se nenechá šikanovat a zastrašit, a že nehodlá hrát podle pravidel velkých zvířat, kteří si myslí, že šéfují světu. Snad si z ní mnozí další vezmou příklad.

Další články

shutterstock_748159447

Česko nemá #MeToo

Zlepšuje se chápání sexuálního obtěžování, nebo přešlapujeme na místě? Seriál o sexuálním obtěžování uveřejněný ...

shutterstock_1611795010

Mrs America

Je Mrs America jeden z nejvíc feministických titulů roku 2020? Pokud máte náladu na skutečně dobrý seriál ...