Zpět na úvod

Jsou vzdělané a mají praxi. Přesto nemají práci.

shutterstock_501421315
Autor: Tereza Horňáková

Při možnosti práce na flexibilní úvazek jsou dokonce ochotny pracovat za nižší plat. Stále budeme tvrdit, že je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců?

Tuzemské podniky na rozdíl od mnoha jiných v Evropě podle průzkumu EUROCHAMBRES 2018 neřeší dopady hospodářské krize. Problémem je ale prý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který jako překážku podnikání vnímá tuzemský byznys intenzivněji než zbytek EU. Více než 69 procent žen u nás hledá flexibilní formu zaměstnání, tedy zkrácené úvazky, práci z domova či sdílenou práci. Mají zájem zejména o pozice v administrativě, obchodu, marketingu a personalistice, ale také v  IT a technických oborech. Jsou středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané, ve věku 36-50 let (43 %) a jsou ochotny za prací dojíždět a pracovat na svém rozvoji. Při větší flexibilitě zaměstnání by přistoupily také na nižší finanční ohodnocení. Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 9 tisíci uchazečkami o práci, který na podzim 2017 realizoval pracovní portál pracezeny.cz se zaměřením na ženy a flexibilní úvazky.

„Proč firmy u nás řeší nedostatek talentů a kvalifikovaných pracovníků, když pracovní trh nabízí vzdělané ženy s praxí a se zkušeností?“ ptá se Petra Janíčková, zakladatelka portálu pracezeny.cz a prezidentka Business Leaders Fora. „S odstupem tří let jsme opětovně oslovili téměř 9 tisíc žen, které hledají práci prostřednictvím portálu pracezeny.cz a překvapeni jsme nebyli. Dvě třetiny respondentek potřebuje flexibilní úvazek. Chtějí sladit práci a rodinu a věnovat se také sobě samotným,“ dodala.

Průzkum mezi uchazečkami o práci byl prostřednictvím zmíněného pracovního portálu realizován poprvé v roce 2014, posun nastal v pohledu respondentek na flexibilitu. Do 50 km je na plný úvazek ochotných denně dojíždět 22 % žen, při 2 dnech práce z domova je počet těchto žen dvojnásobný (41 %). Markantní posun byl zaznamenán u dojíždění do vzdálenosti 100 km – při zajištění flexibility má zájem o práci 12 % žen oproti 3 % v roce 2014. Ženy si hledají práci i když pracují, a to zejména kvůli možnosti pracovat na plný flexi úvazek. Celkem 28 % žen hledá při plném úvazku práci za 21 tisíc až 25 tisíc Kč hrubého měsíčně, přitom za stejné pracovní ohodnocení při flexibilním plném úvazku je ochotno pracovat 35 % žen.

Dotazníkové šetření probíhalo na portále pracezeny.cz v září 2017. Celkem bylo osloveno 8 912 žadatelek o práci. Průzkumu se v obou ročnících účastnil téměř stejný počet žen, v loňském roce převažovaly respondentky z Prahy a Středočeského kraje (45,5%) a dále z Jihomoravského kraje (13,4%). Více než třetina žen ve věku 35-45 let a 51-60 let se středoškolským vzděláním hledají zaměstnání v oborech administrativa, obchod, personalistika a marketing, ale také v IT a technických oborech. Alternativou je pro ně podnikání (26 %).

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...