
Pod pojmem jóga si většina lidí představí pružná, ohebná těla a složité pozice. Ti, co jen trochu nahlédli pod pokličku ale ví, že za jógou se toho skrývá mnohem víc než stočit či vypnout své tělo do extrémních poloh. Jóga daleko přesahuje jen fyzický rozměr. Je to filosofický směr, který nemusíte akceptovat, aby jste ji cvičili, a který je kompatibilní s velkým množství náboženství.
Lidé, kteří pravidelně cvičí jógu, často uvádějí, že se během cvičení dostaví mimořádný pocit klidu a uvolnění. Nejde o žádný nadpřirozený fenomén: pokud cvičíte a soustředíte se na to, co zrovna děláte a na své dýchání, oprostíte se tak od každodenního stresu a starostí. A samozřejmě čím častěji cvičíte, tím rychleji dosáhnete tohoto stavu. Jóga vám však pomáhá i dál: nevede jenom k uvědomění si sama sebe, ale také k uvědomování si světa okolo nás. A tady právě začíná propojení jógy a životního prostředí.

Jogínské učení má několik principů. Jde samozřejmě mnohem více do hloubky, než jak jsme schopni v rozsahu tohoto článku zmínit. Existuje však několik obecných principů, které mohou napomoci chápání propojení jógy a světa kolem nás.
Princip 1: Neubližovat. Pravidlo jasné a stručné, ale jóga jde více do hloubky. Tento princip se vztahuje nejen na neubližování lidem kole nás, ale i na celou přírodu. Spadá sem ochrana ekosystémů, kácení (pra)lesů, znečišťování vod, zbytečné zabíjení zvířat a rostlin.
Princip 2: Být upřímný. Nejen ke druhým, ale hlavně sami k sobě. To se projeví třeba tehdy, když si přiznáme, že jsme zbytečně plýtvali benzínem na cestu někam, kam jsme mohli lehce dojít pěšky a nešli jsme jen z vlastní pohodlnosti. Nebo že jsme nekoupili fair trade výrobek, i když jsme tu možnost měli, a tím jsme třeba uškodili farmářům v jiné části světa. Přiznání si vlastních pochybení je začátek uvědomování si, jaký dopad mají naše každodenní volby na svět kolem náš.
Princip 3: Nekrást. V jogínském pojetí se tento princip týkán například kradení zdrojů – sami sobě, dalším generacím a stejně tak i zvířatům a rostlinám. Když kvůli palmovému oleji vykácíme prales, krademe tak domov zvířatům i rostlinám, ničíme jejich ekosystém a krademe tak tím i od dalších generací.
Princip 4: Vzdát se nadbytku. Tento princip radí omezit zbytečné výdaje. Počítá se například i přejídání (nadměrná konzumace masa, která je například v ČR 78,6 kg, zatímco ve světě se pohybuje kolem 42 kg!). Omezením konzumace můžeme snížit tlak na zemědělce, kteří potom nebudou nuceni k nepřirozené nadprodukci zvířat či geneticky modifikovaných plodin.
Princip 5: Nenasytnost. Poslední bod úzce souvisí s předešlým principem. Říká nám, že bychom měli hledat způsoby, jak být spokojeni s tím, co máme, a ne se bez rozmyslu honit za nadbytkem. Měli bychom zkusit hledat cestu k tomu, jak svou existencí co nejméně ubližovat všemu živému kolem nás.
Jóga sama o sobě není o askezi nebo dokonalosti, ale o rovnováze. Jde o cestu k poznání sama sebe a světa kolem nás a ke zjištění, že toto všechno je navzájem podmíněno a propojeno.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.