Zpět na úvod

„Je to na nás!“ – kampaň Baracka Obamy za zviditelnění problému násilí páchaného na ženách

Barack Obama, David Cameron
Autor: Mirka Dobešová
Štítky:

To, že je domácí násilí skutečně globálním problémem, je neoddiskutovatelná skutečnost. Ve Spojených státech amerických jsou denně (!!!) tři ženy zabity svým manželem nebo životním partnerem. Každou minutu se potom dvacet lidí v Americe stává obětí násilného činu ze strany svého partnera/ky. Barack Obama to ví a snaží se na problém upozornit. A v České republice? Ticho po pěšině….

IMG_1821

USA si většina z nás spojuje s principy svobody (ať už je její výklad jakýkoliv). Pravdou je, že z hlediska otevřenosti a přístupu k rozličným (nepříliš mainstreamovým a mediálně atraktivním) tématům se v českých končinách máme rozhodně co učit.

IMG_1535

Problematika onemocnění HIV/AIDS provází Američany v podstatě na každém kroku, stejně jako billboardy vybízející k řešení problémů s drogami (např. propagační materiály věnující se uživatelům kokainu jsou standardně umístěné ve vagonech metra hned vedle upozornění, že právě tam může dojít k nevyžádanému sexuálnímu obtěžování, které je třeba ihned ohlásit jeho řidičům).

IMG_1554

IMG_1891

Foto: autorka článku

A obdobně zásadním tématem je pro obyvatele Ameriky i domácí násilí a násilí páchané na ženách obecně, čehož si je vědom i sám prezident, který se velmi angažuje v mnoha projektech s tématem souvisejících.

Cílem kampaně It´s on us (Je to na nás) je upozornit na to, že nedobrovolný sex je sexuálním útokem, proto je třeba umět tyto situace nejen identifikovat, ale zároveň jim také předcházet a podílet se tak na utváření prostředí, kde se sexuální násilí stane nepřípustným a jeho případným obětem se dostane pevné podpory.

Na problém násilí páchaného na ženách neváhal Obama upozornit ani během svého vstupu při udílení cen Grammy, v němž poznamenal, že během sledování jeho slov je jedna z pěti amerických žen obětí znásilnění a každá čtvrtá Američanka zažila nějakou z forem domácího násilí na vlastní kůži. „Není to v pořádku a tato situace musí skončit. Je třeba začít přemýšlet o tom, co je důležité a na čem záleží, je to jen na nás, každý může jít příkladem,“ doplnil.

Obama se také zapojil do projektu Centra pro genderovou rovnost, které se snaží podpořit oběti rozličných násilných konfliktů.

S heslem Act now (Jednejte hned) vybízí Obama na billboardech, aby nikdo nepřehlížel násilí páchané na ženách a dívkách. Zároveň také lobbuje za finančnípodporu žen a dívek, které v důsledku znásilnění otěhotní (tj. např. i formou úhrady interrupce či jejich následnou podporou z hlediska psychického).

IMG_2063

Ve srovnání s aktivitami amerického prezidenta, který v souvislosti s násilnými činy páchanými na ženách bije na poplach, jsou potom aktivity neziskovek snažících se o totéž u nás odsouzeny spíše k přehlížení.

Ostatně když sám český prezident neváhá pro média vtipkovat o znásilnění jako o výhodě evoluce, není se čemu divit. Chtělo by se tedy říci: „Je to na nás…“

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...