Zpět na úvod

Jarní květnová výzva: kolo! Co na to ale ekologie?

kolo2
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Teplé počasí nahrává zvýšenému zájmu o jízdu na kole. Je však z ekologického hlediska cyklistika tak výhodná, jak se zdá?

Květen je v USA měsícem kolařů. Myšlenka projektu vznikla v roce 1956, přičemž hlavním cílem celého projektu byla osvěta ohledně bezpečnosti na silnicích, a to hlavně pro děti. V 60. a 70 letech, přestože se začaly objevovat výzkumy spojující jízdu na kole, ochranu životního prostředí a lidské zdraví, se projekt stále týkal především dětí a mládeže.

To se začalo měnit až v 90. letech a od té doby se projekt snaží oslovi všechny věkové kategorie a klade důraz na všechny benefity, které jízda na kole přináší.

Pokud vám připadá zajímavé, že tento projekt pochází právě z USA, nabízí se poměrně jednoduché vysvětlení: USA mají, zejména ve srovnání s hlavními evropskými městy, notoricky špatný systém veřejné dopravy. Důsledkem je pak nadměrné zatížení automobilovou dopravou. Ochránci životního prostředí se již dlouhou dobu snaží najít a nabídnout veřejnosti přijatelnou alternativu.

Větším překvapením možná bude, že z posledního sčítání lidu vyplývá, že téměř polovina Američanů žije ve vzdálenosti do pěti mil (tj. cca 8 km) od svého zaměstnání. Ze studií vyplývá, že pokud by se ti, kteří žijí do vzdálenosti do 8 km od svého zaměstnání rozhodli místo v autě jezdit na kole, mohli by snížit své totální emise až o 6%.

A to už není nezanedbatelné číslo, zvláště v zemích jako USA, kde motorová vozidla odpovídají za více než 30% emisí oxidu uhličitého a více než 80% oxidu uhelnatého.

Mohli bychom se tak lehce nechat inspirovat Spojenými státy a v květnu vytáhnout kola. Když se rozhlédnete na internetu, zjistíte, že existuje např. iniciativa Do práce na kole. Přestože oficiální registrace byla ukončena 8.5., může nám tato událost sloužit jako motivace a inspirace na příští léta.

Z ekologického hlediska jsou výhody cyklistiky jasné:

- kola nepoužívají pohonné hmoty

- na výrobu kol je třeba mnohem méně energie než na výrobu aut

- kola nepotřebují toxické baterie ani motorový olej

Dalším nepopiratelným argumentem jsou samozřejmě zdravotní výhody pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud vás tedy americký nebo český projekt inspiroval, nenechte se odradit tím, že květen je již v plném proudu. Sedněte na kolo a užívejte si pocit, že děláte něco pro své zdraví a pro životní prostředí zároveň.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Depositphotos_278232582_L

Rezignace Jacindy Ardern

Jaký zanechala novozélandská premiérka odkaz po pěti letech ve funkci? Po pěti letech, po které pracovala jako ...