
Flexibilní formy práce mají jistě své výhody i nevýhody. Pokud si myslíte, že by tyto formy práce vyhovovaly i vám, zkuste o tom přesvědčit svého zaměstnavatele. V následujícím článku vám poradíme, jak.
Práce na částečný úvazek
Lidé, kteří pečují o dítě mladší patnácti let nebo o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu a ženy, které jsou těhotné, mají právní nárok na částečný úvazek. Zaměstnavatel takovýto úvazek musí poskytnout, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Chcete-li na částečný úvazek pracovat, v první řadě se nebojte zeptat jen proto, že předpokládáte, že zaměstnavatel na váš návrh nepřistoupí. I zaměstnavatelé, kteří primárně tento typ úvazků nenabízí, jsou na ně mnohdy ochotni přistoupit.
Zkuste zaměstnavatele přesvědčit, že pokud vám poskytne částečný úvazek, budete mu vděční a stanete se loajálními. Budete spokojenější, méně stresovaní a i v práci pak podáte vyšší výkon.
Pružná pracovní doba
Zavedení pružné pracovní doby není pro zaměstnavatele nijak výrazně zatěžující, neboť nezvyšuje jeho náklady (např. náklady na účetnictví, jako je tomu v případě práce na částečný úvazek). Vysvětlete svému zaměstnavateli, že bude-li základní doba např. šestihodinová a pohyblivé pouze dvě hodiny, nemusí se bát toho, že byste neměli dostatek času na konzultace a spolupráci s kolegy.
Sdílené místo
Máte-li zájem, aby váš zaměstnavatel vytvořil pozici sdíleného místa, možná bude stačit, když ho přesvědčíte, že dva lidé na jedné pozici jsou výkonnější než jeden člověk a navíc po sobě neustále kontrolují práci. Onemocníte-li vy nebo váš kolega, zaměstnavatel se nemusí bát, že by najednou práci neměl kdo vykonávat.
Práce z domova
Zaměstnanci, kteří chtějí pracovat z domova, by nejprve měli zvážit, zda jim to povaha a typ jejich práce vůbec dovoluje, případně by měli navrhnout zaměstnavateli, že budou z domova pracovat např. pouze dva dny v týdnu a ostatní dny budou v kanceláři. Zároveň by tito lidé měli svého nadřízeného přesvědčit, že v domácím prostředí, kde je nebude nikdo rušit, budou pracovat soustředěněji a rychleji. Měli by dát zaměstnavateli také najevo, že se na ně může spolehnout.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.