
Je legalizace platové nerovnosti krok správným směrem?
Hned po začátku nového roku proběhla mezinárodními médii zpráva, že od ledna je na Islandu nelegální platit ženám za stejnou práci méně než mužům. Podle této nové legislativy si bude muset každá společnost či vládní organizace s více než 25 členy obstarat certifikát ohledně své rovné platové politiky. Dagny Osk Aradottir Pind z vedení Islandské asociace pro ženská práva uvedla, že tato legislativa je mechanismus, který zajišťuje, že muži a ženy jsou férově placeni. Dodala také, že přestože Island má už několik desetiletí zákon, který toto zajišťuje, platový rozdíl mezi ženami a muži stále přetrvával. Nová islandská legislativa má fungovat tak, že každá společnost a organizace vyhodnotí a ocení své pracovní pozice, a poté, co potvrdí, že jsou ženy i muži na stejných pozicích placeni stejně, dostanou příslušnou certifikaci.
Islandská vláda uvedla, že jsou odhodláni naprosto smazat platové rozdíly mezi muži a ženami do roku 2022.
Světové ekonomické fórum (SET) tvrdí, že navzdory všem snahám Islandu k zajištění stejných platových podmínek a přes všechnu jeho progresivnost zde stále existuje rozdíl v oblasti ekonomické účasti, příležitostí a získávání vzdělání, a že tento rozdíl se léty zvětšuje. I Island tedy následuje tento smutný globální trend. Podle SET bude trvat nejméně dalších 100 let, než rozdíl mezi platy úplně vymizí.
I přesto jsou islandské snahy o rovnoprávnost obdivuhodné a (doufejme) motivující. Aradottir Pond se domnívá, že mohou poukázat na to, že tento problém je systematický a že je třeba přistoupit k novým metodám, jak ho řešit. Věří, že se jim podaří zvětšit povědomí a upozornit na to, že dosud platná legislativa nefungovala tak, jak měla, a že je tedy třeba dělat něco víc.
Na závěr si uveďme několik argumentů, proč je důležité se zbavit platového rozdílu mezi pohlavími:
Míra chudoby pro všechny pracující ženy by poklesla až o polovinu; stejný důsledek by to mělo i na polovinu všech dětí žijící s pracujícími matkami a pro pracující ženy, které žijí samy
Zlepšila by se situace žen v důchodovém věku. Za stávající situace je pro ženy nesmírně problematické si adekvátně ušetřit na důchod, a jejich příjmy v tomto věku jsou obecně zhruba jen na 85% příjmů mužů.
Zlepší se rovnováha mezi prací a rodinným životem, a to pro ženy stejně jako pro muže
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.