Zpět na úvod

Investice do svého vlastního podnikání, proč ne?

konference září
Autor: Redakce
Štítky:

V dnešní době je dost nelogické to, že všude propagují úvěry pro podnikatele a když pak přijdete žádat jako začínající podnikatel o úvěr na rozjezd podnikání, tak vám ho nedají. Jak máte tedy rozjet podnikání bez finančních prostředků?

Když nemáte naspořené nějaké finanční prostředky, tak se bez úvěru neobejdete.  Neznám podnikání, které by stálo do 1000 Kč, vždycky je nutné zaplatit nějaké peníze na začátku. Už třeba jen to, že si necháte udělat webové stránky, tak zaplatíte od 2000 – 50 000 Kč, podle toho, co mají umět. Jsou i začínající podnikatelé, kteří mají připravené rezervy či vypůjčené peníze od rodiny. Ty to mají o něco jednodušší.

Jak máte tedy rozjet podnikání bez finančních prostředků? Když nemáte naspořené nějaké finanční prostředky, tak se bez úvěru neobejdete. 

Neznáme podnikání, které by stálo do 1000 Kč, vždycky je nutné zaplatit nějaké peníze na začátku. Už třeba jen to, že si necháte udělat webové stránky, tak zaplatíte od 2000 – 50 000 Kč, podle toho, co mají umět. Jsou i začínající podnikatelé, kteří mají připravené rezervy či vypůjčené peníze od rodiny. Ty to mají o něco jednodušší.

Americká hypotéka může být řešení

Jedna z možností, jak získat peníze,  je stihnout to ještě v době, kdy jste zaměstnaní. Další možnost je poprosit rodinu, aby Vám půjčili nějaké peníze a řešením také může být svěřït nemovitost či pozemek do zástavy. Dneska Vám banka může půjčit až do 70 % z hodnoty zástavy. Peníze můžete použít na cokoliv. S úroky už můžete docílit už kolem 3 % p.a. Oproti minulým létům, kdy úrokové sazby amerických hypoték se pohybovaly kolem 6%, je to výzva.

Spotřebitelské úvěry „na cokoliv“ jsou podstatně dražší, ale na překlenutí určitě doby jsou vyhovující. Je však nutné si vnést do účtů disciplínu, jak ohledně  splácení úvěru, tak vypůjčených peněz.  V případě špatné disciplíny je to malý krůček k problému se splácením a v horším případě k zabavení nemovitosti.

Dluhy splácejte podle výše úrokové sazby

Pokud již máte nějaké půjčky, tak je nejlepším řešením konsolidace (nebo-li sloučení).  90 % z nich jde  splatit bez sankcí. Díky dnešním sazbám docílíte nižší měsíční splátky a tím můžete celkovou částku splácení úvěru  zkrátit nebo je možné dobu prodloužit. Tím docílíte vyšší měsíční rezervy, která bude sloužit ke splacení úvěru.

Pokud konsolidace nejde z nějakého důvodu, tak začněte splácet vždy úvěr s nejvyšším úrokem a pokud jsou přibližně všechny stejné, tak ten úvěr, který má nejnižší zůstatek. Budete mít pak lepší pocit, že už máte svůj první úvěr splacený a budete mít radost, že je to někde vidět.

Spořit či více vydělávat?

Možná jste už někdy slyšeli radu typu: „Je nutné si spořit, abys si mohl toho více dovolit. Já mám na to jiný názor. Důležité je si uvědomit, co v životě  chcete. Položte si otázku: „Co v životě chci dokázat, co chci mít a jak chci žít. “ Je nutné být k sobě upřímní!

Na základě toho je možné udělat první a to nezbytný krok. Udělejte si pořádek ve svých aktuálních financích!  Podívejte se na svoje příjmy, výdaje, na veškerý svůj majetek, na všechna pojištění, spoření aj. Určitě je důležité mít svého finančního poradce aspoň na to,  aby Vám jednou za čas udělal revizi pojistek, zkontroloval limity pojištění a třeba i zlevnil pojistné.

Stejně nejdůležitější krok zůstane na Vás a to, si najít svůj vlastní způsob, jak se zajistit v případě nenadálých situacích a jak se také zabezpečit na důchod. Můžete si najít speciální vzdělávací kurz či nějaký vzdělávací klub, který vám pomůže v začátcích.

Náš Ženský investiční klub vznikl na základě přání žen udělat něco se svými financemi.  Je dobré si uvědomit, že každá žena by měla být zodpovědná za svoje finance a měla by být připravena na situace, kdy může v životě pocítit nějaké „finanční turbolence“.

Nežít si pod svoji životní úroveň

Většina finančních poradců radí, žijte pod svoji životní úroveň a hlavní je, že splácíte úvěry, spoříte si peníze na penzijním připojištění či jiných spořících účtech. Naopak je nutné najít jiné možnosti, jak vydělat více peněz a žít si nad svoji životní úroveň.

Jak toho docílíte? Zkuste popřemýšlet, v čem jste  dobří, co umíte a co naopak jste schopní někomu poradit. Můžete si otevřít živnost nebo naopak využít celý svůj majetek jako např. můžete pronajmout svoji garáž, kterou stejně nevyužíváte.

Pozemek někomu, kdo má zvířata a nebo by rád pěstoval ovoce či zeleninu. Je možné půjčovat i věci, pronajímat chatu, byt či svoje auto. Je toho hodně, z čeho se dá měsíčně získat nějaká ta koruna navíc. Nevěříte? Už třeba to, že usmlouváte s operátorem nižší měsíční částku za paušál či pojistku na auto, si ušetřené peníze můžete investovat do něčeho dalšího.

Autor: Šarlota Hamalová, zakladatelka Ženského investičního klubu

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...