Zpět na úvod

Inspirující! První modelky s Downovým syndromem

down model
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

O diversitě v módním průmyslu se mluví nejčastěji ve spojitosti s barvou pleti nebo velikosti šatů modelek. Konečně snad nastává doba, kdy budeme častěji vídat i modelky (a modely) s Downovým syndromem.

O diversitě v módním průmyslu se většinou mluví tehdy, když se na obálce časopisu nebo v kampani známé firmy objeví modelka, která nějakým způsobem vyčnívá – většinou postavou (tzv. plus-size modelky) nebo barvou pleti (jakákoli jiná než bílá). Často se kolem takovéto události vytvoří mediální rozruch, který poukazuje na to, jak se svět módy začíná měnit a jak ženy všech velikostí a barev v něm mohou najít zastoupení a ztotožnit se s modelkami.

Většina takových kauz pak ale poměrně rychle utichne a vše se vrátí do starých kolejí.

Z těchto kolejí nedávno vybočila značka vlasové kosmetiky Beauty & PinUps, která do své nové kampaně obsadila modelku Katie Meade, mladou ženu s Downovým syndromem. Je to vůbec první žena na světě s Downovým syndromem, která se stala tváří kosmetické značky. Firma tvrdí, že když vybírala tvář pro produkt s názvem Fearless Hair Rescue Masque (doslova nebojácná záchranná maska na vlasy), narazili právě na Katie, kterou považují za fearless: nebojácnou.

V případě Katie se tomu nedá moc divit. Ve svých 32 letech má za sebou operaci srdce a účast na Paralympiádě. K této práci se dostala přes neziskovou agenturu, která zprostředkovává práci postiženým lidem.

Katie říká, že jejím cílem je bořit všechny bariéry, na které lidé s Downovým syndromem běžně v životě naráží. Chce se zasadit o to, aby lidé upustili od svých předsudků vůči lidem s Downovým syndromem a ji osobně vnímali jako obyčejnou ženu, která má moc ráda módu a kosmetiku.

Časopisu Allure řekla: „Jsem víc než jen osoba s Downovým syndromem. […] Všichni lidé s Downovým syndromem mají nějaké dovednosti. Můžeme jít za svými sny a inspirovat ostatní, stejně tak jak to dělají jiní. […] Chci lidem ukázat, že krása je pro všechny. Cítím se krásná každý den a doufám, že mohu inspirovat ostatní, aby se tak také cítili. “ 

Tak, jako je Katie první ženou s Downovým syndromem pro kosmetickou kampaň, Australanka Madeline Stuart se stala první modelkou s Downovým syndromem, která se prošla po molu během New Yorského Týdne módy – a to hned dvakrát.

Oba tyto případy jsou velkým krokem kupředu a nezbývá než doufat, že módní a kosmetický průmysl se bude nadále snažit diversifikovat své kampaně. Protože i co se týče například modelek různých etnik a barev pletí, módní průmysl je na tom stále bídně.

Podle stránky The Fashion Spot, která analyzovala data ze 373 různých přehlídek a celkem 9 926 modelek během jarních módních událostí v tomto roce, byly v 77,6% případů všechny modelky bílé barvy pleti. Je to lepší výsledek než loni na jaře, kdy jich bylo 83%.

I tak ale před sebou máme ještě dalekou cestu ke skutečné diversitě.

 

Další články

Students,In,Class

Moje tělo je moje

Od podcastu k výstavě a workshopům. O čem je projekt Ridiny Ahmedové? V roce 2021 spustila zpěvačka Ridina Ahmedová ...

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International

Pět let

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie? Seriál o skutečném významu ...