Zpět na úvod

Influencerky a podvody na ženách

Woman,Holding,In,Hand,A,Vaginal,(yoni),Egg.,Rose,Quartz
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Proč je podvodné jednání ezo a fitness influencerek na sociálních sítích zaměřeno primárně na ženy?

Ezoterické pomůcky pro meditaci a posílení pánevního dna. Poutě a kurzy určené k tomu, aby k sobě ženy přivolaly hojnost a finanční zabezpečení a spojily se se svou vlastní sexualitou. Pomůcky na cvičení a doplňky stravy, aby ženy hned po šestinedělí vypadaly pokud možno stejně jako před otěhotněním. Meditace, které mají přispět k omlazení, odblokování a/nebo a k tomu, aby ženy přijaly svou vlastní ženskost. Detoxy, díky kterým uzdraví svou minulost, přítomnost i budoucnost. Dobré vibrace za desetitisíce korun.

Ženy bývají cílovou skupinou těchto podvodných akcích nepoměrně častěji než muži – a i to je důsledek patriarchátu. Přestože se na první pohled všichni influenceři ohánějí zdravím, hned pod povrchem bublá ten pravý důvod a zamýšlený důsledek toho všeho: být co nejatraktivnější pro muže, být sexuální bytostí, která pak může používat svou atraktivitu k ovládání muže, být plodnou „bohyní“. Mohou se tak stát „skutečnými ženami“, které budou schopny vybalancovat „mužský a ženský princip“ a tudíž zastávat tu jedinou správnou roli ve vztahu muže a ženy. Ale samozřejmě jen pokud si zaplatíte příslušný kurz nebo zakoupíte propagovaný předmět.

Tento typ podvodů samozřejmě není nic nového. Zvýšila se pouze jejich agresivita, dosah a cena. To, že jsou terčem takovýchto podvodů především ženy, není samozřejmě vůbec náhoda. Ve společnosti, kde je patriarchát status quo, je totiž běžné se tvářit, že jsou ženy zodpovědné za vztahy, reprodukci, rodinnou pohodu, kvalitu sexuálního života v rámci vztahu, aby byly vnímány jako atraktivní apod. Když se tedy podaří v ženách zasít semínko pochyb o vlastní nedostatečnosti, je pak podstatně snadnější jim prodat kurz nebo výrobek, který jim pomůže tento uměle vytvořený nedostatek vykompenzovat. Na tomto principu samozřejmě fungují podvody obecně, ale v influencerských ezoterických vodách mají ještě tento sexistický podproud.

Zodpovědnost přitom leží na koncovém uživateli. A to i v případech, kdy se jedná o pomůcky, které přímo ovlivňují fyzické (a/nebo psychické) zdraví žen. Internetové influencerky se rádoby zasvěceně vyjadřují k hormonální antikoncepci, podporují alternativní způsoby léčby, které neváhají označovat západní medicínu jako škodlivou nebo nepřátelskou k ženám nebo propagují yoni vajíčka, která jsou v podstatě alternativou Venušiných kuliček s ezoterickým přesahem. Při výběru totiž má žena dbát třeba na to, jestli k ní polodrahokam zpracovaný do tvaru vajíčka nějak „promlouvá“, a kromě posílení svalů pánevního dna by měly ženám pomoci srovnat menstruační cyklus, zvýšit své libido a kvalitu orgasmů nebo ulevit od menstruačních bolestí. Na tato tvrzení neexistují žádné podložené studie. Zavádění cizích objektů do těla může ovšem vést k syndromu toxického šoku nebo k poškození svalů pánevního dna.

Pro zajímavost: na muže je samozřejmě s podobnými podvodnými akcemi myšleno také. Cílí na ně především fitness influenceři, kteří propagují růst svalů a propagují ideál „alfa samce“ jako cílovou hodnotu pro všechny muže. Což je čistá toxická maskulinita ve službách patriarchátu.

„Míří podle vás influenceři/influencerky s podobnými ezoterickými či fitness podvody hlavně na ženy?”

  • 1
  • 0
  • 1

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Students,In,Class

Moje tělo je moje

Od podcastu k výstavě a workshopům. O čem je projekt Ridiny Ahmedové? V roce 2021 spustila zpěvačka Ridina Ahmedová ...

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International

Pět let

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie? Seriál o skutečném významu ...