
Ačkoliv své vysněné zaměstnání asi díky úřadu práce hned tak nezískáte, tak v něčem vám tato instituce pomoci může. Stačí, když ji přestanete vnímat jen jako místo, kam musíte zajít, aby vám byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti a využijte služeb, které nabízí. Především tehdy, patříte-li do některé ze skupin znevýhodněných na trhu práce, najdete zde podporu.
Úřad práce vám pomůže s hledáním nového místa
Doby, kdy úřady práce zveřejňovaly seznam volných míst v daném okrese pouze na svých nástěnkách, jsou už dávno pryč. Nyní stačí usednout k počítači a můžete začít vyhledávat. Využít můžete dokonce rozšířeného vyhledávání a práci hledat nejen podle oboru či svého vzdělání, ale např. i podle toho, o jaký pracovněprávní vztah máte zájem, případných výhod pracovního místa nebo podle toho, zda je práce vhodná pro slabozraké či nevidomé. Volná místa si můžete také nechat posílat e-mailem nebo pomocí SMS.
Hledání práce je tedy díky databázím přístupným na internetu snazší především pro ty skupiny lidí, kteří se kvůli svému zdravotnímu handicapu obtížně pohybují nebo pro matky na mateřské dovolené. Ti všichni mohou práci hledat z pohodlí domova.

Rekvalifikace
Rekvalifikace je označení pro získání nové kvalifikace nebo rozšíření té stávající. Jejím hlavním cílem je pomoci nezaměstnaným osobám snadněji získat novou práci nebo si udržet tu stávající. Jelikož ztráta zaměstnání s sebou nese např. i skutečnost, že člověk ztrácí důvěru sám v sebe a ve své schopnosti a dovednosti, tak rekvalifikace může sloužit i jako prvek začlenění do širších sociálních sítí (působí proti sociálnímu vyloučení), jako faktor psychosociální podpory.
Úřad práce hradí náklady rekvalifikace (kurzovné) za uchazeče nebo zájemce o zaměstnání, pokud je na rekvalifikaci doporučí. Možné je získat např. i příspěvek na úhradu jízdného a stravného. Uchazeč je pak samozřejmě povinen rekvalifikaci dokončit a po jejím skončení neodmítnout nastoupit do vhodného zaměstnání odpovídajícího jeho nově získané kvalifikaci.
Pro určité skupiny lidí znevýhodněné na trhu práce (např. Romy nebo zdravotně znevýhodněné) jsou rekvalifikace jednou z mála šancí, jak zvýšit své možnosti na pracovním trhu.
Job club
Job club je poradenský program, který je určen především uchazečům o zaměstnání, kterým úřad práce věnuje zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání (osobám se zdravotním postižením, lidem starším 50 let apod.) Cílem programu je motivovat účastníky k uplatnění na trhu práce, pomoci jim s orientací na trhu práce, psaním životopisu nebo např. s přípravou na pohovor.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.