Zpět na úvod

Genderově podmíněné jídlo

shutterstock_680665888
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

I jídlo je způsob, jakým lze podprahově tlačit na umělé rozdělování genderových rolí ve společnosti.

To, že kolem sebe vídáme naprosto zbytečně genderově dělené produkty je pro nás tak běžná věc, že už to velká část společnosti téměř ani nevnímá. Pokud si takových věcí ovšem všímáte, všimli jste si toho i u jídla?

Problematika genderově rozděleného jídla je primárně do očí bijící v reklamních spotech, ale ve skutečnosti je všude kolem nás. Na bazální úrovni se jedná o reklamy a sdělení sociálních médií o tom, jak jsou hamburgery mužská jídla, zatímco ženy si přece dají raději salát (a pokud možno zabalený v růžovém obalu).

Průzkumy dokazují, že ženy mají obecně zdravější životosprávu než muži. Ve spojitosti s tím se ale už méně často zmiňuje jeden úzce související fakt: zdravá životospráva je jednoznačně naučené chování. A to, jak přemýšlíme o jídle, je toho součástí. Společnost má totiž tendenci spojovat si kalorická, chuťově výrazná a kořeněná jídla s muži a sladká, měkká a méně výrazná jídla s ženami.

Tyto představy samozřejmě jednoznačně vycházejí ze společenských stereotypů o maskulinitě, podle kterých muži potřebují velké porce, maso a energii, protože to tak odpovídá patriarchálním představám síly a výkonnosti. Podle stejných stereotypů toto ženy nepotřebují, protože v patriarchální společnosti žena nemá potřebu síly nebo výkonnosti; je po ni vyžadována atraktivita, která je podmíněna štíhlostí, pasivita, neprůbojnost.

A díky tomu se můžete třeba v nabídce nápojů setkat s lehkými, sladkými koktejly pro ženy a s tvrdým alkoholem pro muže, nebo se třeba můžete dozvědět, že neklamným znakem maskulinity je jezení masa. Samostatnou kategorií jsou pak cílené reklamy okolo svátků. V únoru se například u nejmenované firmy objevila nabídka na valentýnskou snídani v podobě jídelního koše. Obsahoval dva druhy snídaně. Uhodli jste: pro něj a pro ni. Tzv. mužská snídaně obsahovala českou variaci na full English breakfast (klobása, slanina, vejce, fazole atd.), zatímco ženská snídaně byla lehká a „fit“: musli, bílý jogurt a džem.

Průzkumy v této oblasti hovoří také vcelku jasně o tom, že muži a ženy, kteří nevidí genderové role jako striktně definované a dělené, nemají zdaleka tak vyhraněné preference co se týče například masa jako ti, jejichž smýšlení o rolích mužů a žen ve společnosti je rigidní.

Nepřipadá vám absurdní, že se pohybujeme ve společnosti, kde vám má vaše místo ukázat i něco tak každodenního, jako je snídaně?

„Napadlo vás někdy, jestli sami o jídle přemýšlíte s jakýmkoli genderovým zabarvením?”

  • 2
  • 3
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Young,Woman,On,A,Beach,Holdind,White,Hat.,Summer,Holiday

Beach bodies

Spanělská kampaň za diverzitu těl v letním období rezonovala v létě po celém kontinentu. Jaké myšlenky za ní stojí? ...