Zpět na úvod

Funkční medicína a zdraví

shutterstock_552663436
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

MUDr. Jan Vojáček je praktikem funkční medicíny, a přestože samozřejmě pracuje s ženami a muži, na festivalu se ve svém segmentu zaměřil hlavně na ženy. Nebyla to pro něj zřejmě nová situace, protože podle jeho statistik tvoří ženy 90% jeho klienty.

Překvapuje vás to? Podle doktora Vojáčka to až tak překvapující není. Uvedl, že podle něj roste v naší společnosti vliv mužského prvku, a ten ženský mizí. A právě nedostatek ženského a přebytek mužského prvku způsobuje nerovnováhu ve společnosti, která má potom zásadní vliv na naše zdraví. Ve společnosti jako takové se zásadně zvýšil výskyt chronických, autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění, a to u stále mladších lidí. Ženy potom nejčastěji chodí s problémy týkající se hormonálního a imunitního systému.

První otázka z publika přišla v zápětí: co zavinilo tuto celospolečenskou nerovnováhu? Podle doktora Vojáčka měly zásadní vliv obě světové války, které změnily celou energii ve společnosti. V této souvislosti mluvil také o nedospělých mužích, kteří tímto působením přes svou nevyzrálost mají navrch ve vedoucích funkcích a tak tuto nerovnováhu ještě dále a systematicky upevňují.

Doktor Vojáček upozorňuje, že lidská přirozenost je být zdravý. V dnešní době nám podle něj v tom brání mimo jiné i to, že třeba konkrétně převážně ženy nemají zdravý vztah samy k sobě, že ztratily kontakt se svou přirozenou vnitřní zdravou ženou. Tím podle něj ovlivňujeme napětí nebo klid v nás a potažmo v celé společnosti. Na osobní úrovni pak tyto nezdravé vztahy mohou ovlivnit geny a fyziologii člověka. Zmínil také zvláště u žen důležitost vztahu k matce a vědomé vazby matky s dcerou a vědomého porodu. Tím se vlastně i vracíme k tématu, které prostupovalo vyprávění Pavla Lišky a Jana Révaie o důležitosti schopnosti vnímání. Doktor Vojáček ji označil za naprosto stěžejní, a to i v přístupu k léčbě.

Na to navázala další otázka z publika: existuje vlastně prevence takového stavu? Doktor Vojáček tvrdí, že změna musí přijít především na individuální úrovni, a tam přijde v případě, že člověk si bude uvědomovat nerovnováhy ve svém životě a bude na nich důsledně pracovat. Nejde tedy o to, že by nám měl někdo předat návod na to, co dělat. Naopak si sami musíme být vědomi faktorů, které ovlivňují naše zdraví.

Celé povídání zakončilo otázkou, která opět propojila přednášku s celým tématem festivalu: co pro sebe můžeme udělat „tady a teď“? Doktor Vojáček radí stanovit si záměr, konkrétní cíl, kterým by mělo být narovnání vztahu sama k sobě. S tím podle něj může každý z nás začít skutečně tady a teď.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Depositphotos_278232582_L

Rezignace Jacindy Ardern

Jaký zanechala novozélandská premiérka odkaz po pěti letech ve funkci? Po pěti letech, po které pracovala jako ...