
O cestě Střední Amerikou a o žití „tady a teď“.
O 3 měsících strávených cestováním Střední Amerikou už Pavel Liška a Jan Révai natočili pořad a napsali knihu. Na svých setkáních s lidmi je ale vidět, že téma není zdaleka vyčerpáno. Jedním z nejsilnějších momentů tohoto segmentu bylo (dost možná i nechtěné) propojení s tématem letošního Všem ženám, které bylo „Tady a teď“. Pavel Liška totiž na úvod svého povídání řekl, že se s Janem Révaiem řídili heslem „Co nás potká, tím budeme žít.“ Zhruba 10 minut předtím, než toto řekl, měly všechny ženy příležitost si samy pro sebe říci, co pro ně znamená ono „tady a teď“ a pak to sdělit svým kolegyním sedícím vedle. A myslím, že právě proto měl tento okamžik takovou sílu. Koneckonců nebyl jediný. U spousty přednášek se stávalo, že se hosté dotkly tématu nebo fráze, o které mluvili jejich předchůdci, a celkově tudíž všechny bloky působily provázaně, i když témata byla skutečně různorodá.
Liška s Révaiem se takto například dotkli pojmu uvědomění. Pro ně to byla klíčová záležitost, momenty, kdy si uvědomovali nejen ty druhé ale sami sebe, a kdy se sami o sobě naučili během této cesty nejvíc. Dále pak s tímto pojmem pracovaly i další tři následující bloky, každý z jiného úhlu a každý trochu jinak, ale v zásadě shodně.
Ještě stojí za zmínku způsob, jakým se Jan Révai vyjadřoval o empatii. Řekl, že pro něj empatie není představit si sám sebe v té situaci, ale skutečně na situaci nahlížet z pohledu té osoby, která ji skutečně prožívá. To je podle něj pravá empatie.
Téma empatie se v našich příspěvcích často objevuje, a tento postoj s námi nejen souznil, ale představil také trochu jiný způsob, jak vlastně na empatii nahlížet, jak si ji nejen představit, ale jak s ní pracovat. Těžko říci, jestli měli toto nastaven už v sobě, nebo jestli k němu takto došli až během svých cest. Každopádně se zdálo, že jim toto dobrodružství dalo větší porozumění sama sebe, pomohlo jim docenit vztahy ve svých životech, uvědomit si vlastní slabosti i silné stránky, a hlavně: těmito setkávání dávají najevo, že na všem, co objevili, se stále snaží pracovat. A jen máloco může být víc inspirující.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.