
Jaká je vaše představa skutečně feministické země?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak byste si představovali společnost či zemi, která je bezvýhradně a automaticky ženám přátelská? To je totiž přesně to, co si my představujeme pod pojmem feministická utopie. Co se týče praktických návrhů, náš malý lokální brainstorming obsahoval například následující návrhy:
- Nemuset strategicky přemýšlet, kam si sednout ve vlaku, abych se cítila bezpečně
- Vědět, že být v produktivním věku pro mě neznamená znevýhodnění na pracovním trhu
- Být a cítit se reprezentována na celém spektru rozhodovacích funkcí a politiky
- Nemuset počítat s tím, že za projevení názoru mi celkem běžně bude vyhrožováno znásilněním
- Vědět, že pokud se rozhodnu mít děti, nebudu se muset kvůli tomuto rozhodnutí obávat o zaměstnání a finance
- Když budu kritizována, budu kritizována za své názory a ne za vzhled, oblečení nebo osobní život
- Oblečení nebude striktně rozdělováno na ženské a mužské a jeho volba nebude stigmatizována nebo zesměšňována
- Budu moct v noci projít průjezdem bez toho, aniž bych se obávala znásilnění
- Všem lidem bez rozdílu pohlaví bude dovoleno plakat a projevovat empatii bez jakýchkoli negativních konotací
- Skleněný strop bude anti-utopický pojem
- Přestane se vyvíjet reprodukční tlak na ženy a to, co nyní považujeme za „tradiční rodinu“ přestane v této podobě existovat.
- Pohlaví ani gender nebude hlavním určovatelem rolí ve společnosti či rodině
- Nebudou existovat fráze jako „to se pro dívky nehodí“, „to je zženštilé“, „kdyby na sobě neměla sukni a nechodila sama po večerech venku, tak by se to nestalo“, „kluci nepláčou, nebuď baba“ apod.
Čím déle jsme pokračovali v debatě, tím více příkladů nás napadalo. I to je důkazem toho, v jakých stereotypech jsme společensky uvězněni.
Současný stav vyhovuje těm, kteří z něho primárně benefitují. A to nejsou ženy, není to LGBTQ+ komunita, nejsou to lidé jiné než bílé barvy pleti. Vyznáváme hodnoty, které reflektují maskulinní a heteronormativní postoje a nadřazují je nad různorodost.
Zajímá nás, jak to vidíte vy. Jak si představujete feministickou utopii? Pokračovali byste v našem seznamu, nebo byste byli radikálnější? Co takhle společnost úplně bez genderu? Je to uskutečnitelná a akceptovatelná možnost do budoucnosti, nebo tím překračujeme hranici z utopie do anti-utopie? Radikální feministka Shulamith Firestone navrhovala v 70. letech ve svém díle Protichůdnost pohlaví zhruba toto: manuální práce bude nahrazena stroji, reproduktivní technologie plně nahradí potřebu biologického rozmnožování a lidstvo nebude potřebovat těhotenství k přežití. Tím ženy přijdou o svou hlavní biologickou nevýhodu a rovnoprávnost bude konečně dosažitelná – a dosažena. Tradiční rodina přestane existovat a lidstvo bude existovat ve skupinách, kde péče o děti bude rozdělena mezi zúčastněné a nebude třeba jakékoli segregace dle pohlaví či věku. Láska bude prostupovat celou společnost a vztahy budou založeny jen na lásce, nebudou narušeny a znehodnoceny nutností vztahů a z toho vyplývajících třídních nerovností.
Přestože jsme se tématu dotkli v dnešním příspěvku jen velmi povrchně, doufáme, že se nám podařilo alespoň naznačit, jak velký rozptyl mohou úvahy o feministické utopii mít. Budeme velmi rádi, pokud nám poskytnete nějakou zpětnou vazbu ohledně toho, jak si feministickou utopii představujete vy.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů