
Takovýmto způsobem se k nespravedlivému odměňování žen a mužů vyjádřil spisovatel Michal Viewegh, který společně s dalšími českými osobnostmi sdělil v kampani Fair Pay svůj názor na problematiku nerovného odměňování žen a mužů.
Svými názory přispěli také např. biatlonistka Gabriela Soukalová, spisovatelka Kateřina Tučková nebo hudebník Martin Evžen Kyšperský. Všechny názory v podobě videoklipů můžete shlédnout na videích na stránkách jetofer.
Častokrát se názory řečníků dotýkají různých problémů, se kterými se ženy ve svém profesním životě potýkají. Může jít např. o nedoceňování práce vykonávané ženami:
„V profesích, kde dominují ženy, je jejich práce často považována za méně hodnotnou. Panuje přesvědčení, že práce vykonávaná ženami nevyžaduje tolik kompetencí. Práce žen je tak obecně devalvována a následně také méně ekonomicky ohodnocena. Například fyzická práce, kterou obvykle vykonávají muži, je běžně placena lépe než fyzická práce, kterou zastávají ženy: pracovnice na pozici pokladní v supermarketu si vydělá méně než skladník.
Často platí, čím větší početní převaha žen v určitém odvětví, tím menší pat a opačně, čím méně mužů v jinak ženském sektoru, tím větší pobírají plat. Například v profesích, jako je úklid, kde převažují ženy, vydělávají ženy obvykle méně než muži, kteří mají srovnatelné dovednosti v profesích, kde dominují sami, např. ve svozu odpadu.
Jedním z hlavních důvodů je fakt, že práce vykonávaná ženami je nahlížena spíše jako odraz jejich „přirozeně ženských vlastností“ než odraz jejich kompetence, kvalifikace a získané profesní dovednosti. Typicky je tomu tak ve zdravotnictví, například zdravotní sestra si vydělá méně než zdravotní technik, přestože oba mají srovnatelnou kvalifikaci. Stejné příklady jsou i v oblasti péče a školství.
Zajímavým faktem je, že pozice sekretářky byla v minulosti výsostnou pozicí mužů (pod názvem tajemník), která se těšila velmi vysoké prestiži. S nástupem psacích strojů a celkovým rozmachem kancelářské práce (ztráta exkluzivity) tuto pozici muži opouštějí a vzniká pozice sekretářka, jako ženská pozice.“ (Otázky a odpovědi na webu www.jetofer.cz)
Jaké má nerovné odměňování příčiny, kde se nejčastěji vyskytuje, nebo jaké jsou jeho důsledky se dočtete na www.jetofer.cz/problemy.
Nejlépe však přijďte přímo na naši akci, kde se o nerovném odměňování můžete dozvědět daleko víc. Určitě se nemusíte bát nudné přednášky. Promítneme vám retro komedii Vyrobeno v Dagenhamu, která je natočena podle skutečných událostí. Po filmu můžete diskutovat s odbornicemi na dané téma.
Promítání proběhne v Krajské knihovně Karlovy Vary ve středu 15. června od 17 hodin. Vstup je zdarma.
Ten samý den vás také zveme od 13 do 15 hodin na Kulatý stůl, kde budeme diskutovat nad možnostmi řešení nerovného odměňování. Seznámíme vás s tvrdými daty a příklady z praxe. Nastíníme legislativní rámec i měkká doporučení. Kulatý stůl se uskuteční v Krajské pobočce Úřadu práce na Závodní 98.
Veškeré aktivity pro podporu férových platů probíhají v rámci projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů“, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci financovaného z Norských fondů. Pro více informací sledujte www.jetofer.cz nebo Facebook.com/jetofer.
Věříme, že si lidé za stejnou práci zaslouží stejnou odměnu. Podle nás je to fér.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.