Zpět na úvod

Elzbieta Podlesná a úpad demokracie v Polsku

nabozenstvi_fanatismus
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Útok na Podlesnou je nejnovější ukázka úpadku demokracie v Polsku

Situace v Polsku se vyostřuje. Téměř každý týden přijdou od našich sousedů zprávy o tom, jak je v zemi potlačována občanská svoboda a demokracie. V květnu si katolická církev potažmo tedy polská vláda vzala na mušku Elzbietu Podlesnou, známou pořadatelku akcí na podporu LGBT+. Policie vtrhla do jejího bytu, kde našli plakáty Panny Marie se svatozáří barvy duhy, která se samozřejmě používá jako symbol podpory LGBT+. Elzbieta byla zatčena a na několik hodin zadržena. Byla vyslýchána a byly jí vzaty otisky prstů a biologické vzorky. Veškerá její elektronika byla zkonfiskována, včetně telefonu, notebooku a paměťových karet, a byla obviněna z „urážky náboženského cítění“. Podle ministra vnitra Joachima Brudzinskeho Elzbieta madonu duhovou svatozáří zhanobila, její čin označil za „kulturní barbarství“ a uvedl, že hanobení pocitů věřících je nadřazeno svobodě a toleranci. Nyní jí hrozí až 2 roky odnětí svobody.

Podlesná je také jednou ze 14 žen, které byly v roce 2017 napadeny ultrapravicovými protestanty během pochodu při příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě. Během pochodu byly k vidění transparenty s fašistickými a rasistickými symboly a slogany, a 14 žen se rozhodlo protestovat s vlastním transparentem „Stop fašismu“. Podle videozáznamů byly téměř okamžitě po rozvinutí transparentu napadeny: lidé na ně křičeli, plivali a kopali do nich. Policie naprosto selhala a adekvátně nezasáhla. Jedna z napadených žen dokonce uvádí, že se jim policie vysmívala a řekla jim, že celý incident byla jejich chyba. Vyšetřování proti útočníkům bylo odpovídajícími autoritami velice rychle zastaveno. 13 z těchto žen bylo také obviněno z narušování legálního shromáždění. Přestože se odvolaly proti rozhodnutí ve věci zastavení vyšetřování násilí vůči nim (a v únoru 2019 se dočkaly znovuotevření jejich případu), jejich obvinění z narušování stále trvá. Ony i ostatní ženy se snaží bojovat za ženská práva v Polsku, ale zatím je to jeden krok dopředu a dva kroky zpátky, jak dokazuje i nejnovější případ s Podlesnou. Polsko konzistentně perzekvuje a odmítá chránit své občanky, a nezdá se, že by mělo velký problém s rasismem nebo náboženským fanatismem, které jsou tolerovány, zatímco jakékoli snahy o protesty jsou potlačovány a kriminalizovány. A takto se demokratická společnost chovat nemůže.

Nejlépe asi situaci v Polsku vystihl právník Krzystof Stepniński, který reprezentuje výše zmíněné ženy. Řekl: „Nemůžu uvěřit že ve Varšavě, ve městě, které bylo fašisty zničeno během Varšavského povstání (v r. 1944), se mohou městem promenádovat fašisti a někdo, kdo se je snaží zastavit, je označen za vinného.“

„Myslíte si, že podobná situace jako je dnes v Polsku hrozí postupem času i v ČR?”

  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Další články

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe optikou feminismu

Žena, která byla mnohem víc než sexuální symbol. Marilyn Monroe byla ve své době považována za sexuální symbol, a ...

Greta Thunberg

Kdo se bojí Grety

Kdo jsou kritici mladé ženy, která upozorňuje na klimatickou krizi? Pokud vám v průběhu září neutekl OSN Summit pro ...