Zpět na úvod

Elzbieta Podlesná a úpad demokracie v Polsku

nabozenstvi_fanatismus
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Útok na Podlesnou je nejnovější ukázka úpadku demokracie v Polsku

Situace v Polsku se vyostřuje. Téměř každý týden přijdou od našich sousedů zprávy o tom, jak je v zemi potlačována občanská svoboda a demokracie. V květnu si katolická církev potažmo tedy polská vláda vzala na mušku Elzbietu Podlesnou, známou pořadatelku akcí na podporu LGBT+. Policie vtrhla do jejího bytu, kde našli plakáty Panny Marie se svatozáří barvy duhy, která se samozřejmě používá jako symbol podpory LGBT+. Elzbieta byla zatčena a na několik hodin zadržena. Byla vyslýchána a byly jí vzaty otisky prstů a biologické vzorky. Veškerá její elektronika byla zkonfiskována, včetně telefonu, notebooku a paměťových karet, a byla obviněna z „urážky náboženského cítění“. Podle ministra vnitra Joachima Brudzinskeho Elzbieta madonu duhovou svatozáří zhanobila, její čin označil za „kulturní barbarství“ a uvedl, že hanobení pocitů věřících je nadřazeno svobodě a toleranci. Nyní jí hrozí až 2 roky odnětí svobody.

Podlesná je také jednou ze 14 žen, které byly v roce 2017 napadeny ultrapravicovými protestanty během pochodu při příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě. Během pochodu byly k vidění transparenty s fašistickými a rasistickými symboly a slogany, a 14 žen se rozhodlo protestovat s vlastním transparentem „Stop fašismu“. Podle videozáznamů byly téměř okamžitě po rozvinutí transparentu napadeny: lidé na ně křičeli, plivali a kopali do nich. Policie naprosto selhala a adekvátně nezasáhla. Jedna z napadených žen dokonce uvádí, že se jim policie vysmívala a řekla jim, že celý incident byla jejich chyba. Vyšetřování proti útočníkům bylo odpovídajícími autoritami velice rychle zastaveno. 13 z těchto žen bylo také obviněno z narušování legálního shromáždění. Přestože se odvolaly proti rozhodnutí ve věci zastavení vyšetřování násilí vůči nim (a v únoru 2019 se dočkaly znovuotevření jejich případu), jejich obvinění z narušování stále trvá. Ony i ostatní ženy se snaží bojovat za ženská práva v Polsku, ale zatím je to jeden krok dopředu a dva kroky zpátky, jak dokazuje i nejnovější případ s Podlesnou. Polsko konzistentně perzekvuje a odmítá chránit své občanky, a nezdá se, že by mělo velký problém s rasismem nebo náboženským fanatismem, které jsou tolerovány, zatímco jakékoli snahy o protesty jsou potlačovány a kriminalizovány. A takto se demokratická společnost chovat nemůže.

Nejlépe asi situaci v Polsku vystihl právník Krzystof Stepniński, který reprezentuje výše zmíněné ženy. Řekl: „Nemůžu uvěřit že ve Varšavě, ve městě, které bylo fašisty zničeno během Varšavského povstání (v r. 1944), se mohou městem promenádovat fašisti a někdo, kdo se je snaží zastavit, je označen za vinného.“

„Myslíte si, že podobná situace jako je dnes v Polsku hrozí postupem času i v ČR?”

  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Další články