
Práce není pro absolventy a absolventky, pro matky po rodičovské dovolené, ani pro muže a ženy nad padesát let. Co když ale chtějí pracovat důchodci a důchodkyně?
Motivační faktory
Dosažení důchodového věku neznamená nutnost odejít do důchodu. Zaměstnavatel nesmí svého zaměstnance, který dosáhl důchodového věku, z důvodu nároků na penzi propustit. Ukončit pracovní poměr může pouze dohodou nebo ze zákonných důvodů, stejně jako u kteréhokoliv jiného zaměstnance.
Důchodci a důchodkyně mohou mít mnoho důvodů, proč i v pozdějším věku chtějí pracovat. V některých případech je motivem finanční odměna, ale většinou se jedná o motivy jiné. Starší lidé chtějí zůstat v kontaktu s kolegy a klienty. Stále se chtějí něco nového učit, chtějí být prospěšní a realizovat se, práce je pro ně životní náplní.
Častěji v důchodu pracují muži, a to především muži vzdělanější. Existuje však velké množství důchodců a důchodkyň, kteří by pracovat chtěli, ale nemohou najít vhodné pracovní uplatnění.

Proč může být výhodné zaměstnat důchodce nebo důchodkyni
Tito lidé jsou obvykle flexibilní a ochotní pracovat tehdy, když zaměstnavatel chce. Práce je obvykle baví a jsou tudíž motivováni. Navíc mohou firmám pomoci pochopit preference starších klientů a pomoci jim lépe porozumět.
To je obzvláště důležité především v dnešní době, kdy společnost stárne a podíl důchodců na klientské základně organizací roste. Důchodci a důchodkyně se rovněž mohou stát mentory a předat své znalosti a zkušenosti mladším spolupracovníkům.
„Sociální politika a politika zaměstnanosti EU kladou stále větší důraz na prodlužující se produktivní život a na stále vyšší skutečný věk odchodu do důchodu. V průběhu několika minulých let se mezi občany EU stalo běžnějším, že pracují i ve věku, kdy mají nárok na státní starobní důchod nebo důchod v rámci zaměstnaneckých penzijních systémů. Míra zaměstnanosti mezi 65letými až 69letými vzrostla z 8,8 % v roce 2005 na 10,5 % v roce 2011, což je pozoruhodný vývoj, především v době hospodářské krize.“
Článek je součástí projektu Pro Fair Play. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.