Zpět na úvod

Domácí násilí během i mimo nouzový stav: společným jmenovatelem zůstává lhostejnost a nedostatek informací

shutterstock_1501308344
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jsou lidé schopni identifikovat, co je a co není domácí násilí? A jak se zachovala k obětem domácího násilí naše vláda v době nouzového stavu, kdy bylo potřeba pomoci víc, než kdy jindy?

Podle průzkumu Australské skupiny White Ribbon nepovažuje 42% mužů ve věku 18 – 34 let „uhození, bouchnutí či omezení pohybu“ jiné osoby za druh domácího násilí. Podobné procento pak nepovažuje za druh domácího násilí také degradaci, izolaci, trestání nebo sexuální styk bez souhlasu druhé osoby.

Podle stejného průzkumu to byli spíše velmi mladí muži (18 – 34 let), kteří nic z výše zmiňovaného skutečně za domácí násilí nepovažovali. Více než polovina by do této kategorie nepřidala ani slídění v partnerčině či partnerově mobilu nebo uzurpování si kontroly jejich přístupu k lékům, podpůrným službám jako jsou doktoři a právníci nebo jejich izolaci od přátel a rodiny.

Nejjednodušším pro tyto skutečně šokující názory je údajně „nedostatek životních zkušeností a nedostatečné vzdělání ohledně toho, co očekávat ve vztahu“. Průzkum zmínil i pornografii, která stojí za nerealistickými očekáváními z obou stran.

„Zaznamenali jste po dobu nouzových stavů jakékoli akce na podporu obětí domácího násilí?”

  • 1
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Rozhodně se dá souhlasit s nedostatečným vzděláním týkající se vztahů. Česká republika v tomto není žádnou výjimkou. Naprostá většina škol je bohužel neschopná toto téma uchopit tak, aby bylo zcela jasné, co je a není domácí násilí nebo co případně ve vypjaté situaci dělat, kam se obrátit apod.

Ale hlavně je třeba si přiznat, že těžko můžeme očekávat lepší věci od mladší generace, když jim sami zdaleka nejdeme příkladem. To, co se u nás dělo po dobu nouzových stavů je zářným příkladem toho, jak oficiální místa tématiku domácího násilí nezvládají. Podle Fakulty humanitních studií UK a Sociologického ústavu AV ČR se případy domácího násilí během jarní karantény zvedly o téměř 40%. O této skutečnosti proběhla médii nějaká zpráva, další se potom objevily, spolu s komentáři od zasvěcených lidí na sociálních médiích, ale tyto už bohužel zůstaly spíše uvnitř sociálních bublin těchto odborníků a aktivistů. Jinak se nestalo nic. Přestože nyní už víme, že společným jmenovatelem druhé letošní karantény je absolutní nepřipravenost ze strany vlády, rozhodně by nemělo zapadnout, že ani v tomto směru nikdo z těch, na kterých ležela zodpovědnost se touto skutečností zabývat, neudělal nic proto, aby se obětem domácího násilí dostalo okamžité pomoci ve formě informací, kam se mohou obrátit, co dělat apod. Stačilo se vlastně podívat k sousedům. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už  v dubnu (!) zveřejnila video o pomoci obětem domácího násilí s relevantními kontakty, kde se jim dostalo pomoci. Vládě by v podstatě stačilo „opsat“ tento nápad – ale nezmohla se ani na to. Jistě si vzpomenete na říjnový cirkus s ohlašováním nových opatření každé zhruba 4 dny – a ani jednou nezazněla výzva obětem domácího násilí, vyjádření podpory či zavedení jakéhokoli opatření k jejich ochraně.

Díky lidem, kterým to není jedno a v neposlední řadě sociálním sítím vzniklo video, které, jak správně podotkla advokátka Lucie Hrdá, měla správně natočit Policie ČR, Ministerstvo spravedlnosti nebo vnitra – tak, jak se dělo a děje v cizině. Je to výzva obětem domácího násilí v nouzovém stavu, ke shlédnutí zde. Je to skvělý počin, který zcela jistě pomohl zachránit životy. Ale měl také vyjít z oficiálních míst, aby měl ještě větší dosah.

Tímto se vracíme k jádru věci: domácí násilí u nás není tabu, ale stojí na okraji zájmu. Pojďme to v příštím roce změnit.

„Myslíte si, že jste schopni poznat, co je a co není domácí násilí?”

  • 0
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Další články

Warsaw,,Poland,23rd,October,2020.,Protest,Outside,The,House,Of

Proměna Polska na Evropský Gilead

Co se děje v zemi, která nechá ženu zemřít na septický šok, než aby odstranila mrtvý plod z její dělohy? Už jsme ...

Man,Taking,A,Picture,Of,His,Penis,With,A,Smart-phone.

Případ Hošek

Aféra rozesílání nevyžádaných fotek sexuální povahy odkrývá, jak se společnost staví k sexuálnímu obtěžování na ...