Zpět na úvod

Dezinformace a potratové referendum

shutterstock_572427142
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

V Brně se demonstrovalo proti potratům; v Irsku se o nich chystá referendum

Na konci dubna se v Brně konal Pochod pro život, pod taktovkou skupiny lidí, která si říká „pro-life“. Pokud jste se s nimi někdy setkali, na internetu nebo osobně, tak víte, že uvozovky jsou nutné. Jako v každém sdružení zde najdete lidi, se kterými je možná i konstruktivní diskuze – to koneckonců potvrdili i účastníci Brněnské protidemonstrace. Není zcela jistě problém se shodnout na tom, že antikoncepce by měla být spolehlivá a dostupná všem ženám, že by se ženy neměly cítit nikým a ničím nuceny k potratu, a že bychom se jako společnost měly postarat o to, aby se ženy k potratu neuchylovaly ve chvíli, kdy ho samy nechtějí, ale cítí se k němu být donuceny okolnostmi. Potud se, zdá se, shodnou oba tábory. Jako u většiny organizací však existuje i radikální křídlo, které se nebojí zneužívat jakékoli taktiky, včetně nepochybných (a snadno ověřitelných) lží, aby přesvědčilo jednotlivce i veřejnost, že potraty jsou zlo. Velice často se také dočkáte útoků na ženy. Malá ukázka je vidět např. na videu zveřejněném na Facebooku SdruŽeny, kde se dozvíte třeba to, že ženy si se svou dělohou nemůžou dělat, co chtějí, protože jim jejich těla nepatří, a jedné účastnici protidemonstrace je doporučeno, že má být ráda, že ji kvůli jejím názorům její rodiče nehodili do kontejneru. Na rozdíl třeba od Spojených států nemá toto křídlo v ČR takovou trakci. Přesto se tito lidé často pokouší zabraňovat ženám v přístupu k potratům, protestují na nevhodných místech, útočí na ženy, které se často nachází v těžké životní situaci, nebo používají klamně označené materiály. Běžnou praxí jsou obrázky plodů potracených v pozdějším stádiu těhotenství, kdy se jednalo buďto o spontánní potrat nebo o potrat provedený k záchraně života ženy či v jiné velmi závažné zdravotní situaci ženy či plodu – o čemž se billboardy či letáky samozřejmě nezmiňují a vydávají tyto plody za několikatýdenní embrya. O neetické chování zkrátka není nouze, o kontraproduktivitě takového jednání ani nemluvě. Celé pro-life sdružení bohužel většinou sklouzne do fanatismu obránců „tradičních hodnot/tradiční rodiny“, sexismu, represí a patriarchální společnosti.

Irské potratové referendum

Daleko vyhrocenější je situace v Irsku, kde se ještě navíc přidává vysoce náboženský aspekt věci. Ten obvykle hraje nějakou roli i v „pro-life“ hnutí v Česku, ale v Irsku má jednoznačně závažnější dopad na dostupnost zdravotní péče pro ženy.

Irsko se v dnešních dnech chystá k referendu o liberalizaci potratů, které se má uskutečnit 25. května. Otázka referenda se bude týkat odvolání článku 40.3.3., který od roku 1983 dává plodu stejná práva jako ženám. Pokud Irsko rozhodne tento návrh odvolat, vláda slíbila legislativu, která zajistí neomezený přístup k potratům během prvních tří měsíců těhotenství.

V Irsku už téměř měsíc běží osvěta o referendu; nejnovější průzkumy zatím totiž ukazují, že v referendu plánuje hlasovat „ano“ (tj. ano odvolání) méně než polovina Irů, zatímco 20% si ještě „není jisto“. Přestože se šíří zprávy o velké podpoře pro Irské ženy, které apelují na veřejnost, aby sdílela informace o referendu na sociálních sítích a podpořila tak jejich právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím, bitva není zdaleka vyhrána. Irsko je stále nesmírně konzervativní zemí, kde například právo na rozvod bylo odhlasováno teprve v roce 1995, a to velmi těsně (50.28 % ke 49.72%). Nezbývá než doufat, že 25.5. Irská společnost poslechne své ženy. Vy si mezitím můžete přečíst některé jejich výroky zde.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články