Zpět na úvod

Dětské skupiny: šance pro rodiče i děti

Dětské skupiny
Autor: Petra Müllerová
Štítky:

Dětské skupiny lze v současné době považovat za alternativu klasických mateřských škol či za zařízení pro děti, které nahrazuje zrušené jesle. Co to vlastně jsou dětské skupiny a jaké jsou jejich hlavní výhody? Na to odpoví následující článek.

Co je to dětská skupina?

Dětská skupina je zařízení péče o děti, ale není to totéž jako klasická mateřská školka (nemusí v ní např. být poskytováno stravování). Dětská skupina není klasickým vzdělávacím zařízením ani z toho důvodu, že nemusí mít žádné vzdělávací osnovy, které by schvalovalo a kontrolovalo ministerstvo školství. Pokud sem však své dítě umístíte, rozhodně o něj nemusíte mít strach. Každá dětská skupina totiž musí mít veřejně přístupný plán výchovy a péče o dítě.

Další rozdíl mezi mateřskou školkou a dětskou skupinou spočívá v tom, že do dětské skupiny lze umístit dítě už od jednoho roku věku. Celkový počet dětí ve skupině pak nesmí přesáhnout číslo 24.

Dále je pak přesně určeno, kolik pečujících osob v různě velkých skupinách dětí musí být. Např. pro dětskou skupinu do šesti dětí stačí jedna pečující osoba, ale pro dětskou skupinu od 13 do 24 dětí (pokud je v ní alespoň 1 dítě mladší 2 let) jsou vyžadovány tři pečující osoby.

Dětské skupiny mohou zřizovat firmy, úřady, radnice, VŠ či neziskové organizace. Můžeme je tedy považovat za alternativu k tzv. firemním školkám.

„Umístili byste své dítě do dětské skupiny?”

  • 69
  • 133
  • 30

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Hlavní výhody dětských skupin

První nespornou výhodou dětských skupin je, že sem lze umístit děti už od jednoho roku věku, což klasické mateřské školy neumožňují. V těch ostatně mnohdy není dostatek míst ani pro děti tříleté či čtyřleté.

Rodiče, kteří mají problém umístit své dítě do nějakého předškolního zařízení, mohou nalézt řešení své situace právě díky dětským skupinám. Výdaje za placenou službu hlídání si navíc budou moci odečíst z daní. Vyhnou se tak placení horentních sum za soukromou školku nebo případnému odložení návratu do práce.

Zřízení dětských skupin a možnost umístit do nich své dítě pak ocení především matky. Právě pro ně totiž představuje sladění pracovního a rodinného života největší problém a právě ony s dětmi zůstávají (především kvůli kritickému nedostatku školek) doma mnohem déle, než by musely. Opouštějí tak trh práce na delší dobu, než je nutné, ztrácejí kompetence a kontakt s oborem, ve kterém pracují, snižují se jejich šance na kariérní postup.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...