Zpět na úvod

Demografická konference v Budapešti: o ženách bez žen.

soud
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Evropský Gilead v praxi.

„Ženy budou rodit, pokud je k tomu vychováme.“

„Individuální rozhodnutí o tom, jestli mít děti, jsou věcí veřejnou.“

Pokud si myslíte, že jsme se zde rozhodli uvést pár libovolných výroků z Příběhu služebnice, bohužel se mýlíte. Tyto výroky vypustili na demografické konferenci v Budapešti přítomní muži. Těch tam koneckonců byla většina.

Kromě již citovaných výroků jste se tam také mohli dozvědět třeba to, že bezdětní lidé „nejsou normální“ a „stojí na straně smrti“, nebo že demografické problémy jsou momentálně pro Evropu ty nejzávažnější ze všech, nebo že otázka ekologie a potažmo rozhodnutí nemít děti kvůli ekologické zátěži je nesmysl, protože člověk je přece součástí přírody. Poslední zmíněný výrok vzešel přímo od Viktora Orbána který, věrný svému ultranacionalistickému přesvědčení také prohlásil, že pokud Evropa nebude zalidněna Evropany, pak mluvíme o záměně populací, a podle něj jsou také v Evropě politické síly, které žádají nahrazení a vyměnění celé Evropské populace z ideologických i jiných důvodů.

Český premiér Babiš, který byl na konferenci také přítomen, se přidal k Orbánovu bědování s tím, že Češi vymírají a demografické změny, kterými nyní procházíme, nazval časovanou bombou, která v následujících dekádách neodvratně vybuchne. Dobrý stát je podle něj ten, kterému stoupá populace i bez vlivu imigrace, a kde lidé nemají obavy o budoucnost.

Pojďme si upřímně říci, že všechny Maďarské snahy o politiku, která rodinu (samozřejmě heterosexuální, bílou, s co největším počtem dětí) staví na piedestal selhávají. A každá taková politika je odsouzena k neúspěchu, pokud politici nezačnou brát v potaz to, co ženy/rodiče požadují a potřebují, namísto toho, aby sami stanovovali, co ženy/potažmo rodiče požadují a potřebují. Ten koncept skutečně není tak složitý, ale Evropští politici jsou až neuvěřitelně vynalézaví ve způsobech, jak vyčlenit ženy z debaty o jejich vlastních životech.

I celá tato konference se nesla v podobném duchu: o nás bez nás. A to, jakým způsobem se mluvilo o ženách, se nutně muselo dotknout každé ženy, která má zájem o udržení vlastní nezávislosti, zodpovědnosti za svůj život a která ví, že její (nejen reprodukční) život rozhodně není věcí veřejnou.

Již zmiňovaný Gilead z knihy Margaret Atwood vznikl tak, že lidstvo začalo ztrácet schopnost rodit děti, a tak se vláda rozhodla, že k tomu ženy, které jsou toho schopny, přinutí. Proti jejich vůli, samozřejmě, a pod přísnou taktovkou vlády. Všechny aspekty ženského života, včetně toho nejintimnějšího, se staly věcí veřejnou. Ve vyšším zájmu, v zájmu společnosti. Nepřipomíná vám to něco?

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...