
V roce 2014 pracovalo v České republice v IT profesích 13 % žen. Ve stejném roce dívky tvořily méně než 10 % studentů oboru informačních technologií na vysokých školách. Každá technologická firma bez ženského zastoupení se připravuje o 50 % kvalitních pracovníků, co přinášejí ten „druhý“ pohled na svět. V zahraničí už to dávno pochopili. Teď je řada na nás.
Naším cílem je vzdělávat a inspirovat dívky a ženy v informačních technologiích a budovat komunitu žen se zájmem o IT. Věříme, že holky do IT patří a mají vedle mužů v IT své místo. Čím více žen bude v technologických společnostech, tím úspěšnější tyto společnosti a jejich produkty budou.
Jsme nezisková organizace Czechitas, kterou tvoří skupinka holek, které baví IT. Celá iniciativa začala náhodou v červnu roku 2013, kdy jsme uspořádaly první bezplatný programovací víkend pro holky, Rails Girls, v rámci něhož se účastnice naučily základy Ruby on Rails. Workshop vychází z celosvětového konceptu a může ho uspořádat každý, kdo má chuť, čas, kouče, nadšené holky a sponzory. Tenkrát nás podpořily firmy jako je Red Hat a Y Soft. Z obrovské pozitivní zpětné vazby jsme zjistily, že holky mají zájem se učit i něčemu jinému – něčemu, co mohou i jako „neprogramátorky“ uplatnit v každodenním životě nebo práci: vytvořit si vlastní logo, sestavit stránky v komerčních nástrojích, použít funkci nebo makro v kancelářském balíku a tak podobně. Rozhodly jsme se, že ženám ukážeme nástroje a cestu, jak zrealizovat jejich nápady, aniž by potřebovaly shánět “ajťáka”. Našim cílem je zlomit bariéry a stereotypy, které dívkám brání vydat se do světa IT. Snažíme se jim poskytnout prostředí, které je příjemné a srozumitelné a kde se holky nebojí ptát.
Za tímto účelem organizujeme bezplatné workshopy na různých úrovních pokročilosti, které se zaměřují na konkrétní technologie nebo znalosti. Dáváme všem dívkám bez ohledu na jejich předchozí zkušenosti a věk možnost nahlédnout do technologií tvorby webu, do grafických základů nebo do základů programování. Učíme holky základy HTML, CSS, PHP, Ruby on Rails, Javu, JS, Android, ale i práci s Gimp, Inkscape, Blender, WordPress aj. Za necelý rok našeho působení našimi kurzy prošly stovky dívek. Vzhledem k tomu, že jsme omezeni kapacitou a musíme z holek vybírat ty nejvíce motivované, přihlášek mohlo být až třikrát více. Díky těmto dobrovolným aktivitám jsme rozšířili povědomí o naší komunitě na sociálních sítích a stáváme se entitou, na kterou se obrací ženy, maminky, studentky na střední i na univerzitách. Opravdovým úspěchem jsou pro nás případy, kdy slečny po absolvování našeho workshopu u IT zůstanou. Ať už pokračují doma samy, nebo se více zajímají o technologie, přihlásí se na vysokou školu informatiky nebo změní práci.
Takových příběhů chceme vytvářet více. Proto letošní rok věnujeme hlavně navazujícím aktivitám, které budou podporovat kontinuální vzdělávání a hlavně zájem žen. Připravili jsme komunitní měsíční setkávání v Praze a Brně, intenzivní kurzy programování s pokračováním a také se chystáme vytvořit kurzy šité přímo dle zadání firem, které pak absolventkám mohou nabídnout pracovní pozice. Naší největší výzvou bude pak letní škola pro studentky na střední škole, které se teprve rozhodují, co budou dál dělat. Můžeme jejich volbu přihlášek na vysokou školu ovlivnit. Můžeme je inspirovat.
Veškeré aktivity vznikly na dobrovolnické bázi. Holky ze sdružení vytváří tutoriály s pomocí kluků, ochotných IT odborníků, kteří se také chtějí podílet na osvětě žen v IT. Vedle organizace workshopů Czechitas publikují články, organizují přednášky o aktuálních tématech ze světa IT a prodávají své designové předměty. Doopravdy nás ale v boji s genderovou nevyvážeností posunuly firmy a jednotlivci, kteří stejně jako my věří, že ženy do IT patří. Díky firmám jako jsou Adastra, Red Hat, Jihomoravské inovační centrum, Y Soft, JetBrains a Microsoft můžeme naše sny plnit. Nejen nám.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.