Zpět na úvod

Colette

shutterstock_700077655
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Feministka, která by měla být na vašem radaru

Film Colette přijde do našich kin až po Novém roce, takže můžeme využít času a říci si něco o skutečné osobě, která ho inspirovala. Je totiž pravděpodobné, že jste toho o Colette moc neslyšeli, pokud tedy nejste poměrně zapálení čtenáři či historici.

Colette byla francouzská spisovatelka a umělkyně, která byla ve své době, na počátku 20. Století, významnou postavou Pařížské scény. Sama sebe za feministku nepovažovala, naopak se proti feminismu, tak jak ho vnímala v rámci své doby, poměrně ostře ohrazovala.

„Já a feministka? Děláte si legraci. Jsem sufražetkami znechucená. A jestli si kterákoli francouzská žena vezme do hlavy je napodobovat, doufám, že bude nucena pochopit, že takovéto chování není ve Francii tolerováno.“

„Žena, která si myslí, že je inteligentní, požaduje stejná práva jako muž. Skutečně inteligentní žena to vzdá.“

Po takovýchto slovech vás možná překvapí, že Colette posunula hranice ženské sexuality pro pro Pařížské ženy své doby, experimentovala s androgynií (a to nejen na jevišti, ale i v osobním životě), vystupovala ve hře, ve které líbala jinou ženu a nijak zvlášť se netajila svými osobními bisexuálními tendencemi; ve škole trvala na tom být oslovována příjmením (tak se v té době říkalo jen chlapcům), a tudíž dodnes zůstává jedinou spisovatelkou 20. století, která je známa jen pod svým příjmením. Psala o předstírání orgasmů a misogynii mužů, kteří si dokazují své mužství sexem s co největším počtem žen. Psala o ženách středního věku vyrovnávajících se se svou sexualitou, nebo o rozvedené striptérce, která dala přednost nezávislosti a kariéře před bohatým manželem.

Nelze také nezmínit, že několik svých prvních románů napsala pod manželovým jménem (Willy), a tím jeho (a tedy pak i sebe) zdárně proslavila. Vzhledem k době, ve které psala, musela psát pod pseudonymem, protože jinak by nemohla tvořit tak, jak ona sama chtěla, podle svých vlastních pravidel.

Je fascinující se na ni dívat optikou 21. století, protože Colette byla zjevně ve svém feminismu o mnoho dekád dopředu. Přes svá tvrdá slova o feminismu a o ženách byla Sidonie-Gabrielle Colette úžasně subverzivní a moderní v mnoha směrech i podle našich standardů.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...