
Nová studie poukazuje na to, že muži nerozumějí tomu, že ženy o takovéto fotky nestojí
Podle neoficiálních výzkumů se přes polovině žen-mileniálek objevila v jejich soukromých zprávách nevyžádaná fotka penisu. Většina z těchto žen označila zasílání takovýchto fotek za nechutné, pitomé a nepříjemné. Mužům se to také zdálo nechutné, ale hned v závěsu bodovalo slovo „sexy“. Kromě této zjevné disonance je nutné zmínit, že pouze 11% žen uvádí, že muže o takovouto fotku (známou pod anglickým termínem dick pic) požádala.
Ukazuje se, že muži si neuvědomují, že posílat nevyžádané fotky jejich penisů je formou sexuálního obtěžování. Často jimi prostě proloží konverzaci se ženou, na kterou by zřejmě chtěli zapůsobit. Vůbec nevnímají, že i toto je samozřejmě sexuální akt, a jako každý jiný by se měl dít pouze se souhlasem všech zúčastněných.
Není to úplně raketová věda, že ne? Nová akademická studie ukazuje opak. Podle ní totiž muži nechápou už to, že ženy nechtějí vidět jejich penis. Tento výzkum začal otázkou, proč se vlastně muži cítí nuceni k posílání nevyžádaných fotek svého penisu: je to zoufalost, touha po uznání, vzrušení, touha šokovat, cesta jak uvolnit napětí? Studie zkoumala úroveň narcismu, exhibicionismu, benevolentního a nepřátelského sexismu a schvalování sexuálního chování. Muži byli dotazování na svou motivaci k tomuto činu, a na výsledek, kterého doufali dosáhnout. Téměř polovina dotazovaných se doznala k alespoň jednomu případu zaslání nevyžádané dick pic, a většina těchto mužů byla bílá, ženatá nebo v dlouhodobém vztahu a měla vyšší vzdělání. U všech z nich se projevila vyšší úroveň narcismu a obou zmiňovaných forem sexismu
Z analýzy odpovědí těchto mužů dále vyplývá, že doufají, že za svou fotku dostanou na oplátku „lechtivou“ fotografii od ženy, nebo v lepším případě žena bude souhlasit s osobním setkáním. Jinými slovy si tito muži myslí, že poslat někomu fotku svého penisu je normální a přijatelná forma flirtování. Doufají prý, že ženy pocítí sexuální vzrušení při pohledu na nevyžádanou fotku cizího penisu, a že se tak budou tyto ženy cítit atraktivnější.
Těžko existuje přesvědčivější důkaz toho, že muži prostě odmítají poslouchat, co jim ženy říkají. Tato absolutní nevnímavost k tomu, co se jim snaží ženy říci – osobně nebo třeba kampaní #MeToo – je, spolu s nedostatkem empatie prostě ohromující.
Podle studie z výsledků nevyplývá, že by většina mužů posílala tyto fotky protože nad ženami chtějí cítit kontrolu. Existuje zde určitá úroveň projekce, kdy muži očekávají, že ženy budou z fotky jejich penisu mít takovou radost, jako by oni měli z fotky nahé části ženského těla. A protože obecně muže nevedeme k respektu a empatii, jejich názor má pro jejich jednání větší závažnost, než všechny ženy, které jim říkají, že jim to připadá nechutné, nevhodné a obtěžující.