Zpět na úvod

Český chlap 2020

shutterstock_496927027
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Chcete si zasoutěžit o titul Český chlap 2020? Čeká vás přehlídka stereotypů a toxické maskulinity. Čtěte dál!

Je zase ten čas v roce, kdy se vracíme k našemu oblíbenému konceptu „pravého muže“. K tomuto článku nás postrčil odkaz na anketu Český chlap 2020, neboli soutěž pro opravdové muže, o které jsme si původně mysleli, že je to vtip. Abychom vám ušetřili čas: není to vtip! Pojďme se prvně podívat, co o soutěži říkají její pyšní zakladatelé:

„Nehledáme uhlazené metrosexuály, kteří používají více krému než jejich přítelkyně, chodí dvakrát týdně do solárka a pijí brazilskou kávu pouze čerstvě praženou. Hledáme muže, kteří se nezaleknou těžkých úkolů a nebudou volat o pomoc mamince.“

Z uvedeného se dá vyvodit, že pravý český chlap se o sebe nestará. Je to takový ten typ, co se z donucení sem tam osprchuje, protože má panickou hrůzu z toho, aby nebyl považován za zženštilého, opaluje se pouze při venkovní práci či sportu a pije pouze turka, protože jiná káva je jasným znakem slabošství. Kdo, kde, jak a proč definoval pravého českého chlapa zrovna takto se nikde nedozvíme – asi by bylo tvůrcům trapné přiznat, že opisovali ze stereotypní příručky toxické maskulinity. Pro připomenutí, takovíto muži musí:

  • potlačovat své emoce; emoce jsou považovány za slabost, jejich projevení je tedy projevem slabosti a zženštilosti, a to se považuje za degradující
  • být fyzicky silní a pokud možno to na nich musí být vidět
  • považovat agresivitu, dominanci, soutěživost a netoleranaci za přirozené pro muže a za součást vlastností, které jsou žádoucí pro lidi v pozici síly a ve vůdčích pozicích

No kdo by takovýto ideál nechtěl doma!

Tvůrcům se ovšem musí přiznat, že mají zálibu v absurditě. Celá stránka je vybavená fotografiemi mužů ve flanelových košilích provádějících mužnou a upocenou práci (po které se, předpokládám, nemyjí, protože mýdlo je pro děcka a ženské). Tu flanelovou košili zmiňujeme z dobrého důvodu: existuje totiž termín lumbersexuál, tj. typ sexy dřevorubce, který do jisté míry splňuje představu drsného, manuálně zručného muže s vousem, který o sebe ale v oblasti vzhledu poměrně významně dbá. Jako ambasadora tohoto ročníku uvádí stránka Václava Noida Bártu. Zkuste se podívat na jeho Instagram, zamyslet se nad pojmem lumbersexuál a… závěry si utvořte sami.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak mini průvodce pro všechny, kteří pochybují, jestli jsou správní čeští chlapi. Pokud jste někdy sekali dřevo, vyměnili olej u auta, přivrtali poličku nebo složili skříň z IKEA, posíláme gratulace – rozhodně jste pravý český chlap. Ano, i vy, ženy, které jste na cokoli ze zmíněného kývly.

My osobně jsme na průběh soutěže velice zvědaví a doufáme, že nás pořadatelé nenechají dlouho čekat.

Na závěr článku utečeme trochu z českých luhů a hájů a připomeneme vám počin studia Pixar na téma toxické maskulinity s názvem Purl. Jedná se o krátký příběh, který je až znepokojivě přímý a upřímně si myslíme, že by nebylo od věci, kdyby si našel místo ve školních osnovách. Pro děti je to velmi přístupná forma, a pro dospělé je toto téma naservírováno na stříbrném podnose.

„Vnímáte soutěže tohoto typu jako problematické?”

  • 0
  • 1
  • 2

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

The,Concept,Of,The,Limitation,On,The,Promotion,Of,Women

Očima žen

Jak konkrétně dopadá malé zastoupení žen v politických rozhodovacích pozicích na jejich každodenní život? Napadá ...

Chiang,Mai,,thailand,-,March,3,,2018,:,Close,Up

Byl by to hřích

Homosexualita v 80. letech a počátek epidemie AIDS a zrcadlení společnosti současnou optikou Není asi sporu o tom, ...