Zpět na úvod

Česká republika i nadále odmítá odškodnit oběti nucené sterilizace

sterilizace
Autor: Petra Kubálková
Štítky:

V roce 2011 byla Česká republika odsouzena komisařem pro lidská práva Rady Evropy Thomasem Hammarbergem za hrubé a systematické porušení lidských práv. Za to, že v minulém režimu byly ženy, a to převážně romského původu, nedobrovolně sterilizovány. V září tohoto roku Vláda odmítla svůj dluh vůči obětem tohoto konání splatit.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy.

Mezi oběťmi se nejčastěji našly ženy romského původu, ale také ženy s mentálním postižením, ženy, které nebyly zletilé nebo zbaveny způsobilosti k právním úkonům. Ženy byly sterilizovány při porodu, aniž k tomu daly řádně souhlas. Řada z nich byla k lékařskému zákroku donucena hrozbou odebrání dětí či sociálních dávek.

„Měl by stát finančně odškodnit oběti nucené sterilizace?”

  • 287
  • 97

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Protože tento postup byl legitimní během minulého režimu, v roce 2004, kdy byla tato kauza otevřena, uplynula jakákoliv lhůta svých vymáhání práv soudní cestou. Vládní výbor proti mučení proto navrhl v roce 2006 zavést odškodné pro oběti. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet Jana Fischera omluvil.

Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Začátkem roku 2015 ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier předložil návrh zákona, na základě kterého by mělo dojít k odškodnění obětí, které podstoupily nedobrovolnou sterilizaci.

Návrh zákona z kabinetu ministra Jiřího Dinstbiera měl být dalším krokem na cestě k vyrovnání se s hrubým porušením lidských práv, kterým nucené sterilizace bezesporu jsou.

Bohužel, Vláda se v září na záměru zákona definující odškodnění obětí opět nedohodla a návrh zákona byl smeten ze stolu. Pro většinu členů vlády je dostačujícím odškodněním již vyslovené politování.

Nový zákon měl podle svých autorů a autorek umožnit odškodné obětem, které ho nemohou kvůli promlčení dostat soudní cestou. Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nových norem.

Odškodné by tedy mohlo připadnout osobám, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Podle návrhu oběti mohly dostat omluvu, odškodné 300.000 korun a také náhradu nákladů za případnou léčbu a rehabilitaci kvůli početí dítěte.

V plánu bylo, že oběti budou odškodněny v roce 2017.

V tuto chvíli se zdá, že odškodnění obětí nucené sterilizace se odsouvá na neurčito a Česká republika i nadále bude pod tlakem kritiky mezinárodních organizací, ale i vlastní společnosti.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...