
V roce 2011 byla Česká republika odsouzena komisařem pro lidská práva Rady Evropy Thomasem Hammarbergem za hrubé a systematické porušení lidských práv. Za to, že v minulém režimu byly ženy, a to převážně romského původu, nedobrovolně sterilizovány. V září tohoto roku Vláda odmítla svůj dluh vůči obětem tohoto konání splatit.
S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy.
Mezi oběťmi se nejčastěji našly ženy romského původu, ale také ženy s mentálním postižením, ženy, které nebyly zletilé nebo zbaveny způsobilosti k právním úkonům. Ženy byly sterilizovány při porodu, aniž k tomu daly řádně souhlas. Řada z nich byla k lékařskému zákroku donucena hrozbou odebrání dětí či sociálních dávek.

Protože tento postup byl legitimní během minulého režimu, v roce 2004, kdy byla tato kauza otevřena, uplynula jakákoliv lhůta svých vymáhání práv soudní cestou. Vládní výbor proti mučení proto navrhl v roce 2006 zavést odškodné pro oběti. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet Jana Fischera omluvil.
Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.
Začátkem roku 2015 ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier předložil návrh zákona, na základě kterého by mělo dojít k odškodnění obětí, které podstoupily nedobrovolnou sterilizaci.
Návrh zákona z kabinetu ministra Jiřího Dinstbiera měl být dalším krokem na cestě k vyrovnání se s hrubým porušením lidských práv, kterým nucené sterilizace bezesporu jsou.
Bohužel, Vláda se v září na záměru zákona definující odškodnění obětí opět nedohodla a návrh zákona byl smeten ze stolu. Pro většinu členů vlády je dostačujícím odškodněním již vyslovené politování.
Nový zákon měl podle svých autorů a autorek umožnit odškodné obětem, které ho nemohou kvůli promlčení dostat soudní cestou. Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nových norem.
Odškodné by tedy mohlo připadnout osobám, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Podle návrhu oběti mohly dostat omluvu, odškodné 300.000 korun a také náhradu nákladů za případnou léčbu a rehabilitaci kvůli početí dítěte.
V plánu bylo, že oběti budou odškodněny v roce 2017.
V tuto chvíli se zdá, že odškodnění obětí nucené sterilizace se odsouvá na neurčito a Česká republika i nadále bude pod tlakem kritiky mezinárodních organizací, ale i vlastní společnosti.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.