
Zaznamenali jste případy známých osobností, kterým se hackeři nabourali do soukromých online účtů a zveřejnili jejich choulostivé fotografie? Slyšeli jste v médiích o teenagerech, kteří spáchali sebevraždu poté, co jim chodily stovky nenávistných komentářů na sociálních sítích? To všechno jsou případy kybernásilí, fenoménu, kterému se věnuje i projekt neziskové organizace Gender Studies.
Digitální technologie, sociální sítě a nová média hrají v naší společnosti stále důležitější roli. Zatímco tradiční způsoby komunikace a předávání informací byly finančně i časově náročnější, moderní éra internetu nám umožňuje být v každodenním kontaktu s přáteli, kolegy i kolegyněmi i světovým děním. Píšeme emaily, sdílíme fotografie na Facebooku a sledujeme záznamy přednášek nebo sportovních přenosů na YouTube, aniž bychom museli opustit teplo domova. Kromě nesporných výhod s sebou nové informační technologie přinášejí i řadu nástrah a negativních fenoménů. Jednou z takových nástrah je kyberšikana nebo obecněji kybernásilí. To zahrnuje širokou škálu aktivit od online obtěžování, přes ubližování, napadání a pomluvu, až po krádež identity a aktivity související s hackerstvím (např. krádež informací a fotografií z osobních účtů, poškozování profilů na sociálních sítích apod.). Vzhledem ke skutečnosti, že se násilí v kyberprostoru týká stále většího množství lidí, vznikají nejrůznější projekty a aktivity, které mají zvýšit celospolečenské povědomí o tomto fenoménu.
Jednou z takových aktivit je i projekt neziskové organizace Gender Studies. „Stop kybernásilí na ženách a mužích“. Projekt, který daná organizace realizuje v období od začátku roku 2015 do poloviny roku 2016, si klade za cíl zejména seznámit českou veřejnost s touto problematikou a předložit účinné prostředky, jak se kyberšikaně bránit. V první části projektu realizuje organizace několik výzkumů, které mapují, jak je daný problém zakotven v české legislativě, jaké jsou zkušenosti lidí, kteří se stali obětí kyberšikany, a jaké mají s touto problematikou zkušenosti zástupci policejních složek a neziskového sektoru. Na výzkumy navazuje kromě odborné konference i osvětová kampaň hned v několika českých městech (Praha, Brno, Ostrava). Projekt se také zaměřuje na tzv. genderové aspekty kybernásilí, to znamená, jakým specifickým nástrahám musí v online prostoru čelit muži a jakým ženy (ženy např. bývají častěji oběťmi online stalkingu, tedy dlouhodobého sledování). V rámci projektu byly spuštěny webové stránky www.stopkybersikane.cz, které přehledně shrnují základní informace o kyberšikaně a přinášejí rady, jak se této formě násilí bránit. Zároveň zde funguje právní poradna, kam můžete zasílat své dotazy týkající se této problematiky, nebo se poradit telefonicky každé pondělí od 12 do 18 hod.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.