Zpět na úvod

#Black Lives Matter

shutterstock_269949626
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Co můžeme udělat teď a tady?

Tento článek bychom rádi uvedli tím, že je naprosto nemožné pokrýt v něm historii, vývoj a všechny nuance situace, která na přelomu května a června eskalovala v USA. Přesto věříme, že je správné se v rámci našeho projektu situaci zmínit a alespoň velice rámcově ji přiblížit těm, kteří se o tento problém zajímají hlouběji.

Neradi bychom vás ale zahrnuli zprávami, statistikami nebo jinak suplovali zpravodajské servery a agentury. Namísto toho bychom vám chtěli nabídnout malý výběr ze sociálních sítích od těch, kterých se to skutečně týká, a kteří i přes všechno, co se teď děje, si ukrojili ze svého času a snaží se nasměrovat nás ostatní ve chvíli, kdy mnoho z nás vlastně neví co říct, jak se zachovat a jak pomoci.

Zvažovali jsme, jestli se zastavit u hasthagu #BlackLivesMatter, a nakonec jsem se dobrali k tomu, že bychom měli. Impulsem nám byly především sociální sítě, kde se i v ryze českém prostředí v obrovské míře vyskytovalo naprosté nepochopení a záměrná špatná interpretace nejen tohoto sloganu, ale i celé situace v USA. Téměř pokaždé, když se tento hashtag objeví se najde někdo, kdo má velkou potřebu se vyjádřit ve smyslu, že all lives matter, tudíž že všechny životy mají hodnotu, a že poukazovat jen na životy afroameričanů je pozitivní diskriminace. Jako nejlepší vysvětlení se nám zdálo přirovnání ke sbírce na pomoc proti rakovině prsu: je to totiž, jako kdybyste přišli k pořadatelům sbírky a začali je kritizovat za to, že snad existují i jiné rakoviny, potažmo další nemoci, které mohou být ještě vážnější, a jak si tedy dovoluje se soustředit pouze na rakovinu prsu. Absurdní, není-liž pravda? Pokud si máte zájem přečíst o tomto tématu více, doporučujeme například tento článek.

Co se týče doporučení ohledně toho, co dělat teď a v tuto chvíli, zaujaly nás například slova Chelsea: Použijte tento čas k tomu, abyste se vzdělávali a abyste umocnili hlasy afroameričanů a jejich příběhy. Sdílejte zdroje vzdělávání: knihy, filmy, články nebo podcasty. Podporujte místní společnosti vlastněny afroameričany. Sdílejte virtuální obsah vašich oblíbených afroamerických autorů. Přemýšlejte o tom, jak můžete zahrnout takovéto konverzace do vašeho online obsahu i offline života pravidelně, ne jen ve chvílích, kdy se to zdá relevantní. Ať už budete dělat cokoli, prosím hlavně nemlčte. Počítá se každý hlas.

Postavte afroameričany do popředí. Když budete mít příležitost, zkontrolujte jestli a jak moc jsou reprezentováni. Vzdělávejte se. Vědění je jediný způsob jak ukončit bigotnost a zlepšit naše komunity. Vzdělávejte se v tom, jak se můžete stát lepším spojencem. Nestačí jen nebýt rasistický, musíte být aktivně anti-rasističtí.

Marie zase nabízí k zamyšlení, jak správně přistupovat k podpoře afroameričanů. Uvádí například: Rasismus je do nás od malička vštěpován. Je systematický. I když proti němu aktivně bojujete, pořád ve svém životě těžíte z historického útlaku afroameričanů. Zkuste sami sebe nestavět do popředí v tomto boji a uvědomte si, že vy tady nejste autority.

Všímejte si svého bílého privilegia. K tomu, abyste vyrovnali hrací pole je třeba, abyste se ho vzdali. A pokud si nevšímáte situací, ve kterých se bílé privilegium objevuje, měli byste začít dávat pozor. Respektujte pocity afroameričanů. Přestože instinktivně možná budete chtít jít do defenzity, zkuste místo toho poslouchat. Neříkejte Afroameričanům, jak truchlit, protestovat nebo jak se cítit tváří tvář svému útlaku.

Pokud jste aktivní na sociálních sítích, určitě jste sami narazili na příspěvky na toto téma. Pokud vás nějaké zaujali, budeme rádi, když nám dáte vědět jaké a proč.

Tento příspěvek bychom rádi zakončili několika doporučeními z oblasti filmu, které by se vám mohli hodit, pokud jste se rozhodli se ohledně tohoto tématu více vzdělat. Na sociálních sítích se samozřejmě objevují i doporučení na různé knihy a podcasty, ale u obojího je třeba aktivní znalost angličtiny, protože toto téma je v českém knižním světě velmi málo reprezentované. Pokud byste přece jen měli zájem o nějaká knižní doporučení, zkuste třeba knihu od Ibram X. Kendi – How To Be an Antiracist.

Filmová doporučení:

  • 13th
  • Americké dítě
  • Dear White People
  • Na shledanou včera
  • Když nás vidí
  • Nenávist, kterou jsi probudil
  • Kdyby ulice Beal mohla mluvit

 

„Jak by podle vás měla probíhat osvěta na toto téma?”

  • 1
  • 0
  • 2

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

Modern,Business,Buzzword,-,Ova.,Word,On,Wooden,Blocks,On

Bez koncovky

Možnost volby tvaru příjmení ohrožuje patriarchální hodnoty! Když jsme minule psali o nepřechylování, nejvíce ...