Zpět na úvod

Beach bodies

Young,Woman,On,A,Beach,Holdind,White,Hat.,Summer,Holiday
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Spanělská kampaň za diverzitu těl v letním období rezonovala v létě po celém kontinentu. Jaké myšlenky za ní stojí?

Letní tělo je terminus technicus. Je to podoba (především) ženského těla v plavkách, která je nejlépe přijímána společností.

V posledních letech získávají prostor hnutí Healthy at Every Size (HAES – zdravá/ý v každé velikosti) / Body Positivity, které navzdory fámám o tom, jak podporuje nezdravé stravování a obezitu prostě jen upozorňují na to, že váha nebo tvar těla neříká nic o celkovém zdraví, a že právo na to být respektován, neurážen a nešikanován nijak nesouvisí s váhou.

Je takové hnutí třeba? Podle nás ano. Tlak na (především) ženy (především) v létě, aby zhubly a přiblížily se ideálu, je neúprosný a neochabující. Bombardování v tomto směru ze strany společnosti, sociálních sítí i médií se většinou v létě vyhrotí víc než kdy jindy, a ovlivňuje naprostou většinu z nás, některé méně a některé více. Rozumově dokážeme samy sobě vysvětlit, že existují různé úhly, ve kterých se člověk „lépe“ vyfotí, že existují filtry a software, nebo že poznámky cizích lidí by nám mohly být ukradené. Nicméně i pokud jsme tohoto všeho běžně a každý den schopné (a to je důsledně málokdo), ten tlak zde stále je, a obzvláště poznámky ostatních lidí mohou mít v konečném důsledku naprosto zničující a dlouhotrvající dopady na psychiku.

Španělské Ministerstvo pro rovnost (tento úřad tam funguje od rok 2008) spustilo na letošní léto kreativní kampaň, která měla za cíl podpořit ženy všech tvarů a velikostí, mimo jiné i sloganem „Léto patří i nám.“ Na promo obrázcích se objevují ženy různých velikostí, včetně jedné, které po mastektomii chybí prso.

Ministryně sociálních věcí Ione Belarra k tomu řekla: „Všechna těla patří na pláž. Všechna těla a my všichni máme právo užít si život takoví, jací jsme, bez viny a studu. Léto je pro všechny!“ Antonia Morillas, která za iniciativou stojí řekla, že ženám jsou odepírána práva na základě společenských očekávání a nároků na to, jak mají vypadat jejich těla. Na Twitteru pak zveřejnila následující: „Ve veřejném prostoru se objevují rozmanitá těla, osvobozená od genderových stereotypů. Léto patří i nám. Volné, rovné a rozmanité.“

Ženský institut k tomu dodal: „Dnes připíjíme létu pro všechny, bez stereotypů a estetického násilí páchanému na našich tělech.“

Je nutné dodat, že provedení kampaně se vůbec nepovedlo: velmi brzy se ukázalo, že fotky použité na propagačních materiálech byly použity bez souhlasu zobrazených osob (a staženy z jejich sociálních sítí bez jakékoli předchozí komunikace). Kreativní autorka kampaně, Arte Mapache, se za svou chybu omluvila. Své kroky zdůvodnila tím, že použitím fotografií chtěla vyjádřit svůj obdiv k těmto ženám, a peníze, které za svou práci dostala, rozdělila mezi ženy na plakátě.

Této etické šmouhy na kampani je škoda. Patří totiž mezi ty, které mají potenciál zasáhnout velkou skupinu lidí a pomoci jim pohybovat se ve veřejném prostoru bez hanby a strachu ze zesměšňování.

„Vidíte v podobných kampaních za větší diverzitu těl smysl?”

  • 0
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...